تا به حال شده است، شما به رستوران، تالار یا هر مکان عمومی دیگری دعوت شوید اما آدرس یا کروکی آن را ندارید یا گم کرده‌اید و تنها یک اسم دارید، یا حتی اسم آن را هم فراموش کرده‌اید و فقط موقعیت مکانی آن را می‌دانید. اینجاست که فناوری دوباره به کمک انسان آمده است تا کار را برای او ساده کند.

فوراسکوئر

شبکه اجتماعی مبتنی‌بر موقعیت فوراسکوئر (Foursquare) اپلیکیشنی است که مکان‌های عمومی و ادارات، شرکت‌ها، رستوران‌ها و… براساس اطلاعات مکانی (بااستفاده از جی‌پی‌اس اینترنت) درآن ثبت شده است. یا اگر می‌خواهید موقعیت جغرافیایی‌تان را به دیگران اطلاع دهید یا مکان مورد نظرتان در فهرست مکان‌های ثبت شده در این اپلیکیشن نیست‌می‌توانید آن را ثبت و به دیگران معرفی کنید.
به عبارتی فوراسکوئر دنیا را به یک دهکده مجازی که مک‌لوهان می‌گفت تبدیل کرده است و همه آن را در یک ۴ ضلعی قرار داده است که می‌توانید در همه جای آن جست‌وجو کنید.
اپلیکیشن فوراسکوئر یک شبکه‌اجتماعی براساس موقعیت مکانی است که در ۱۱ مارس ۲۰۰۹ عرضه شده و تا امروز، ۳۳میلیون کاربر آن،  ۴میلیارد اعلام حضور (Check-in) و ۳۲ میلیون راهنمایی(Tip) در آن ثبت کرده‌اند! شما این اپلیکیشن را روی موبایل دانلود و نصب و هرجا که رفتید «چک‌این» می‌کنید، نظرتان را می‌نویسید، عکس آپلود می‌کنید. به عبارتی تجربه و نظر خود درباره یک مکان را می‌توانید در همان محل ثبت کنید! فکر کنید اگر رستوران است و یک غذای خوب دارد، می‌توانید آن را به دیگرانی که به آن رستوران می‌آیند یا می‌خواهند بیایند، پیشنهاد دهید تا آنها نیز از آن غذا استفاده کنند یا حتی غذای نامناسب را معرفی کنید.
برای شروع بعد از ثبت‌نام در فوراسکوئر، شما می‌توانید اپلیکیشن آی‌فون، بلکبری، اندروید یا پالم را در گوشی‌تان نصب کنید. هروقت تمایل داشتید می‌توانید اپلیکیشن را اجرا و چک ‌این کنید. با چک‌‌این کردن، با استفاده از جی‌پی‌اس، برنامه، موقعیت شما را درمی‌یابد و فهرستی از اماکن نزدیک را به شما اعلام می‌کند.
همچنین این قابلیت وجود دارد که دوستان خود را از دیگر شبکه‌های‌اجتماعی مثل فیس‌بوک و توییتر وارد و در فهرست دوستانتان در فوراسکوئر اضافه کنید.

پ.ن: این مطلب در صفحه رسانه‌های اجتماعی روزنامه شهروند در روز پنج‌شنبه منتشر شده است.