همانطور که در بخش قبلی گفته شد می‌توانید افکت‌های مختلفی روی عکس‌ها در اینستاگرام اعمال کرده و آنها را به اشتراک بگذارید. اما به سوال این پست بپردازیم! چطور در اینستاگرام فوکوس کنیم؟

جواب این سوال ساده است، افکت  tilt-shift بسته به این که شما چگونه از آن استفاده کنید، می‌تواند بسیار کارآمد، متنوع و هنری باشد اما استفاده نابه جا و بیش از حد آن می‌تواند مفهوم و منظور عکس را تغییر داده و بیننده را به اشتباه وادار کند.

این افکت برای نشان دادن عمق یک اتفاق درعکس بسیار به کار می‌آید. به این منظور که، عکاس می‌خواهد تمرکز و توجه بیننده را به نقطه‌ی دلخواه (فوکس روی عکس) در عکس معطوف کرده و عمق آن اتفاق را برای او پررنگ نشان دهد. این تنظیمات در عکس‌ها با ابزاری به نام tilt-shift در اینستاگرام انجام می‌شود. این ابزار شبیه امکانی به نام بلور درفتوشاپ می‌باشد. آیکون آن شبیه قطره باران که دربالای صفحه قراردارد. با لمس کردن این ابزار، لیست سه گزینه‌ای شامل شکل خطی، دایره‌ای و ضربدر نشان داده می‌شود که هر کدام امکانات مختلفی را به شما می‌دهد. اگرچه این ابزار به نظر ساده می‌آید ولی استفاده درست، آن را به ابزاری قدرتمند تبدیل کرده است.

در اینجا نکاتی را می‌گوییم که به شما اجازه می‌دهد در استفاده از این ابزار دقت بیشتری نموده و عکس‌هایی با افکت‌های زیبا در اینستاگرام داشته باشید.

همانطور که درشکل مشاهده می‌کنید با زدن روی آیکون قطره باران، آن نواری که نشان داده می‌شود سه بخش دارد:

۱-      دایره: ناحیه محو عکس را به صورت دایره‌ای انجام می‌دهد.

۲-      خط: ناحیه محو عکس به صورت خطی انجام می‌دهد.

۳-      ضربدر: اگر از نحوه محو کردن عکس خوشتان نیامد با زدن ضربه برروی ضربدر فیلتر از بین رفته و می‌توانید دوباره حالت‌های مختلف را امتحان کنید.

14-tilt-shift

۱-      محورهای عمودی و محورهای افقی

در عکس‌هایی که سطوح مستطیلی (افقی یا عمودی) در آنها دیده می‌شود، بهترین افکت استفاده از بخش محو خطی ابزار tilt-shift اینستاگرام است. به طور مثال شما انتظار دارید در عکسی که گرفته اید تصویر مستطیلی که درجلوی دوربین است در مرکز توجه قراربگیرد، بنابراین آن تصویر را واضح و تصاویر دور را محو می‌کنید. درشکل زیر نمونه‌ای را مشاهده می‌کنید. دستگاه ورودی هواپیما جلوتر از پمپ گاز می‌باشد. با استفاده از محو خطی tilt-shift، این دستگاه در مرکز توجه قرارگرفته و بیننده ابتدا به تصویر روشن توجه می‌کند تا تصویر مات شده! توجه داشته باشید که به صورت عمودی این افکت را استفاده کرده‌ایم.

1-tilt-shift

خب نمونه‌ای دیگر از مستطیلی افقی را در شکل زیر آورده‌ایم. همانطور که می‌بینید این ابزار را بنا به موقعیت عکس به صورت افقی استفاه می‌کنیم. کانون توجه عکس روی نوشته تابلو است.  بنابراین با استفاده  محو خطی tilt-shift روی این قسمت و محو کردن بقیه قسمت‌ها اولین چیزی که بیننده می‌بیند نوشته مورد نظر است.

2-tilt-shift

تفاوت بین افکت tilt-shift و meh در محورهای شکست آن می‌باشد. در عکس زیر درنگاه اول، ایستگاه مترو را در محوری افقی نشان می‌دهد و با محوخطی که انجام شده است مردم در پیش زمینه عکس و ایستگاه در پس زمینه محو گردیده است.

3-tilt-shift

خب نمونه‌ای هم در محو خطی عمودی برای شما می‌آوریم. عکسی که می‌بینید بچه‌ای ایستاده داخل اتوبوس می‌باشد که با ایجاد محوخطی عمودی، آن را در کانون توجه قرارداده و بقیه عکس را محو کرده‌ایم اما استفاده از محو خطی عمودی عکس را درهم و برهم نشان می‌دهد. بنابراین مشاهده می‌کنید که محورشکست عکس به خوبی رعایت نشده و اشکال مستطیلی در شکل و در کانون توجه دیده نمی‌شود.

4-tilt-shift

۲-      پیش زمینه و پس زمینه

ابزار tilt-shift برای نشان دادن موضوع در پیش زمینه یا پس زمینه می‌تواند استفاده شود. صرف نظر از موقعیت عکس، تعریف واضحی از اینکه بیننده باید به دنبال چه چیزی است به عنوان هدف می‌باشد. عکس زیر در حالی که فقط یک جعبه سیگنال ترافیک ساده است با اعمال محو خطی به صورت برجسته‌تر و چند بعدی جعبه را نشان داده است. عمق محور شکست از لحاظ فنی اشتباه درنظر گرفته شده اما در این عکس قابل قبول می‌باشد.

5-tilt-shift

۳-      کادرهای بسته

شما می توانید نوعی زاویه دوربین را تنظیم کرده و عکس بگیرید که نیازی نباشد برای محو خطی محوطه‌ای را تعیین کنید. tilt-shift اینستاگرام می‌توانید این کادر بسته را برای شما ایجاد کند. می‌توانید به آرامی با انتخاب محو خطی و کشیدن آن بر روی محوطه مورد نظر چه پس زمینه و چه پیش زمینه، کادر را ایجاد کنید، اما دقت کافی را داشته باشید. اگه بیش از حد عمق عکس را نشان دهید عکس خراب می‌شود.

۴-      محو دایره‌ای

همانطور که در شکل زیر مشاهده می‌کنید استفاده از محو دایره‌ای برای عکس‌هایی که اجسام و اشکال گرد در آنها هستند بهترین گزینه است

6-tilt-shift

برای متمرکز کردن اشکال عجیب و غریب به کاربردن tilt-shift کار دشواری است. به طور مثال عکس زیر عروسکی را نشان می دهد که بیشتر شبیه مثلث است و بهترین راه حل همان محور دایره‌ای می‌باشد. لبه‌های محو باید کل مثلث را احاطه کرده تا صورت عروسک مشخص گردد.

7-tilt-shift

۵-      کمان

محو دایره‌ای فقط برای اجسام گرد به کار نمی رود. می‌توان آن را به صورت گسترده‌تر در پیش زمینه یا پس زمینه عکس‌ها به کاربرد. در شکل زیر هدف عکاس قوس حوضچه می‌باشد. بنابراین با استفاده از محودایره‌ای و گسترش آن به تمام لبه‌های حوضچه می‌تواند عکس خود را زیبا نشان بدهد. اما یادتان باشد که رنگ پس زمینه هم به خوبی باید حالت و رنگ خود را حفظ کند.

8-tilt-shift

۶-      پس زمینه‌های یکرنگ و جامد

قانونی استثنا برای ” استفاده از دایره فقط برای دایره” وجود دارد و آن این است که شما زمانی‌که موضوع خود را در یک پس زمینه یکنواخت متمرکز می‌کنید، می‌توانید برای پررنگ جلوه دادن موضوع، کادرهایی عمیق و دایره وارتری رسم کرده و محو اطراف را بیشتر کنید.

به طور مثال در شکل زیر نقطه تمرکز روی صورت فرد می‌باشد اما همانطور که می‌بینید پس زمینه او، یک دیوار یک رنگ سفید می‌باشد و همینطور در پیش زمینه عکس هم مانیتور و اشیای گوناگونی هستند(البته این پیش زمینه شلوغ زحمتی برای نقطه مرکزی عکس نیست) مهم عکس پس زمینه و رنگ یکنواخت در پشت سر شخص است. پس محو دایره‌ای با عمق بیشتری صورت می‌گیرد.

9-tilt-shift

نمونه‌ای دیگر در عکس زیر مشاهده می‌کنید. پس زمینه عکس، یکرنگ و یکنواخت و رنگی متمایل به سگ دارد بنابراین محو دایره‌ای حول سر سگ می‌چرخد و کانون دایره همانطور که می‌بینید بینی سگ در نظر گرفته شده است.

10-tilt-shift

در نمونه‌ای دیگر عکسی با پس زمینه تیره برای شما انتخاب کردیم. محو دایره‌ای به سختی صورت گرفته و چون گوشه ای از بستی به صورت دختر نزدیک است در محو دایره قرار می‌گیرد. یادتان باشد که اگر قسمت از بستنی را در محو دایره‌ای قرار ندهید قسمتی از چهره دختر محو می‌گردد و هدف عکس از بین می‌رود.

11-tilt-shift

۷-      شک دارید؟ انجام ندهید !

واقعا وسوسه انگیز است هربار که عکسی می‌گیریم و در اینستاگرام می‌گذاریم از این افکت استفاده کنیم. اما شما در اغلب موارد نیازی به این ابزار روی عکس‌هایتان ندارید! اگر می‌خواهید در عکستان بیننده نقاط مورد نظر شما را روشن‌تر و واضح‌تر ببیند یا پس زمینه یا پیش زمینه‌ای از عکس مدنظرتان باشد می‌توانید از این ابزار استفاده کنید.عکس شما بهتراست بدون تغییر باشد.

اگر شما این ابزار را به موقع و به جا استفاده نکنید هیچ شخصی از آن مطلع نخواهد شد.

همانطور که در شکل زیر می‌بینید عکس بدون تغییر، زیباست و با اعمال این افکت تغییری قابل توجه دیده نمی‌شود!

12-tilt-shift

خب همانطور که می‌بینید با درنظرگرفتن نکات فوق و کمی تلاش و خلاقیت می‌توانید عکس‌هایی هنری و جذاب و ظریف ایجاد کنید. بکاربردن به موقع افکت‌های اینستاگرام حالت‌هایی بسیار زیبا و هنری به عکس‌های شما می‌دهد. یادتان باشد که بسیاری از عکس‌ها بدون افکت و بدون تغییر بهتر هستند و لزومی ندارد در همه عکس‌ها از افکت استفاده کنید.

منبع