موتور جستجوی فیس‌بوک با عنوان «جستجوی گراف» (graph search) دقایقی پیش از سوی مارک زاکربرگ، مدیرعامل و بنیان‌گذار فیس‌بوک معرفی شد.

مارک زاکربرگ

زاکربرگ که در کنفرانس خبری فیس‌بوک شامگاه امشب صحبت می‌کرد مدعی شد،  ما به روی مردم، عکس‌ها، مکان‌ها و علاقه‌مندی‌ها تمرکز داریم و می‌گوید قراراست، عکس‌ها و اطلاعات کاربران که در جستجوی گرافقرار بگیرد، قبلا به آنها اطلاع داده شود!

تصویری زیر نمایی از همین جستجوی گراف است:

جستجوی گراف فیس بوک

خبر دیگر زاکربرگ این بود که موتور جستجوی بینگ با فیس‌بوک یکپارچه شده است، بنابراین شما می‌توانید در فیس‌بوک محتوای وب را جستجو کنید!

مگر می‌شود از موتور جستجو حرف زد و اسمی از گوگل به میان نیاید! زاکربرگ درپاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه چرا از گوگل استفاده نکردید؟ گفت: من دوست دارم با گوگل کار کنم وقتی که با بینگ ادغام شدیم، ما سرچ اجتماعی می‌خواستیم و از API مایکروسافت استفاده کردیم و هرکس می‌تواند از آن استفاده کند اما برای آنها این چنین نبود.

 

 

جستجوی گراف

تصویری از شکل ارتباطات و محتوای جستجوی گراف را در شکل زیر ببنید:

DisplayMedia

جستجوی گراف فیس‌بوک به صورت آزمایشی برای کاربران محدود انگلیسی زبان فعال شده است، برای مشاهده ویدیویی در این باره به اینجا مراجعه کنید. (یا از اینجا دانلود کنید)

آنچه که مسلم است، گوگل می‌خواهد جستجوی عمومی را اجتماعی کند و فیس‌بوک می‌خواهد جستجوی اجتماعی را عمومی کند. به عبارتی تجربه شخصی کاربران در جستجوهای عمومی ادغام شود!

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره جستجوی گراف به صفحه اطلاعات فیس‌بوک آن برای آموزش مراجعه کنید