همه از جمله مارک زوکربرگ مدیرعامل فیس بوک می گویند، گوگل پلاس یک شبکه اجتماعی است اما گوگل تاکنون هیجوقت ادعا نکرده است که گوگل پلاس یک شبکه اجتماعی است!  (معرفی اولیه گوگل پلاس توسط گوگل)

این یک ابهام منطقی است؟ به نظر می رسد باید به ساختار شبکه های اجتماعی نگاه کنیم تا بتوانیم به این ابهام پاسخ دهیم.

اگر پرزنت آدامز درباره شبکه های اجتماعی را مد نظر قرار دهیم. ساختار زیر پدید می آید. این ساختار درباره روابط انسانی (دوستان) است که در فیس بوک به عنوان بزرگترین شبکه اجتماعی جهان وجود دارد. (فیس بوک برطبق آمار تایید نشده ۷۵۰ میلیون کاربر دارد)

بحث این نیست که گوگل باید از روابط شبکه اجتماعی فیس بوک تقلید کند، بحث این است که گوگل پلاس یک ساختار جدیدی را ارایه کرده است که گراف زیر آدامز شاید آن را معرفی کند. ساختاری که برطبق حلقه ها پدید می آید. (مطلب بریان سولیس را دراین باره بخوانید)

اما یک نکته کاملا روشن است. گوگل از ناموفق بودن حریم خصوصی در فیس بوک و توییتر استفاده کرده است. زیرا بزرگترین انتقاد به شبکه های اجتماعی همیشه بحث تنظیمات حریم خصوصی بوده است. زیرا بسیار سخت است که شما مفهوم “دوست” و “آشنا” را در فیس بوک و توییتر مجزا کرد. اما در حلقه های گوگل این امکان پذیر است. به عنوان مثال ما به گروه دوستانمان اعتماد کامل داریم اما آیا به آشنا نیز می توان اعتماد کامل داشت! (پیشنهاد مطالعه مقاله بی بی سی در این باره)

نکته دیگر این است که ساختار فیس بوک براساس فریندشیپ است و ساختار توییتر براساس فالور است. اما گوگل پلاس در حلقه ها فالور و فریندشیپ را مجزا می کند. یعنی شما می توانید یک عده را به عنوان دوست قرار دهید و رابطه اینگونه شکل می گیرد و عده دیگری را به عنوان فالور یا آشنا یا هرچیز دیگر!

موضوع دیگر این است که گوگل پلاس را با فیس بوک و توییتر مقایسه می کنند. به نظرم این مقایسه درست نیست. اگر به رشد کاربر هم نگاه کنیم. باز قابل قیاس نیست. زیرا فیس بوک و توییتر به عنوان یک استارتاپ نوپا پا به عرصه گذاشتند در حالی که گوگل پلاس با برند معروف گوگل وارد شده است. اما نمودار زیر نیز مقایسه ایست که درباره دست یافتن به ۱۰ میلیون کاربر توسط این سه شرکت ارایه شده است. توییتر نزدیک ۲ سال و فیس بوک نزدیک ۲ سال و ۱۲۲ روز طول کشیده است که ۱۰ میلیون کاربر جذب کنند! اما گوگل پلاس تنها ۱۶ روز.

به هر صورت، اگر بخواهیم مقایسه ای کوتاه بین گوگل و فیس بوک انجام دهیم می توان نتایج زیر را بدست آورد:

در زمینه ارتباطات:

– جی میل گوگل در مقابل ایمیل فیس بوک

– گوگل ویس در مقابل چت تصویری فیس بوک

– گوگل پاتق در مقابل چت تصویری فیس بوک

اشتراک گذاری:

– لایک فیس بوک در مقابل گوگل پلاس وان (البته گوگل پلاس وان به جستجوی اجتماعی نیز افزوده می شود)

– بارگذاری عکس (فعلا بساط اشتراک عکس در پلاس داغ است، حتی می گویند جایگزینی خوبی برای فیلکر است)، ویدیو، لینک، محتوا و ذخیره در سرورهای هردو

امکانات:

– فیس بوک Place در مقابل گوگل Lattitude

– اضافه کردن اپلیکشین های (App) مختلف در فیس بوک در مقابل گیم فیکشن (Gamification) گوگل

بعید نیست که شما یک روز شاهد نابودی فیس بوک باشید. زیرا شبکه اجتماعی مای اسپیس که می گفتند ۱۲ میلیارد دلار ارزش دارد، فقط ۳۵ میلیون دلار فروخته شد. (البته مای اسپیس از دارایی هایی مورداک و نیوزکروپشن بود که قبلا از اتفاقات اخیر فروخته شد)

به نظر می رسد، گوگل به جای اینکه به دنبال آن باشد که پلاس را به عنوان یک شبکه اجتماعی معرفی کند، به دنبال آن است ساختار جدیدی را به شبکه های اجتماعی فعلی اضافه کند یا به نوعی به دنبال نابودی رشد شبکه های اجتماعی همچون فیس بوک است و در نهایت ارایه ساختار اجتماعی جدید در شبکه های اجتماعی است.

پ.ن۱: گوگل دیروز شبکه اجتماعی Fridge را برای توسعه گوگل پلاس خرید. ابهامات بیشتر می شود!

پ.ن۲: گوگل پلاس هم اکنون ۲۰ میلیون بازدیدکننده انحصاری دارد. که ۶۳ درصد آنها مرد هستند و تنها ۵ میلیون کاربر از امریکا هستند. گزارش مشیبل را بخونید.