محمود حق‌وردی: جام جهانی از شبکه ۳ از ذهن هیچ یک از بینندگان این برنامه خارج نمی شود، همان طور که پخش والیبال تیم ایران و ایتالیا را نمی توان فراموش کرد، برنامه ای که عادل فردوسی پور تهیه کننده و مجری برنامه «نود» برای پوشش مستقیم آن برنامه تدارک دیده بود و از کارشناس، مربی و بازیکن، همه را گرد هم آورده بود تا باز هم با یک برنامه مهیج و یک مسابقه پیامکی، قدرت و نفوذ برنامه  فوتبالی خود را به رخ همه شبکه ها بکشد. اما «فردوسی پور» فکر همه جا را کرده بود جز مجری برنامه؛ خانم فرناندا لیما.

فیس بوک مسیهر چه برنامه از پیش تهیه شده بود از سوابق تیم ها و …، همگی پخش شد و برنامه قرعه کشی پخش نشد! تصویرهایی می آمد و سریع قطع می شد و هر بیننده ای به نامتعارف بودن این نحوه پوشش مراسم شک می کرد که مبادا مثل همان بازی والیبال ایران- ایتالیا، ماجرایی در میان باشد! تا این‌که صبر فردوسی پور سر رفت و گفت: به علت مجری فرامنشوری برنامه قرعه کشی از پخش مستقیم آن معذوریم!!
همان شب اتفاق عجیبی افتاد؛ هزاران ایرانی به صفحه فیس بوک ۲ نفر هجوم بردند و برگ «چرکین»  دیگری را به فرهنگ این مرز و بوم اضافه کردند! صفحه مجری برنامه خانم فرناندا لیما و صفحه لیونل مسی که در قرعه کشی حریف تیم ملی کشورمان شده بود.
عده ای گفتند بی‌ادبی بوده و نباید زیاد جدی‌اش گرفت. برخی فریاد برآورند که فرهنگ‌مان به باد رفت و پیش چشم همه دنیا خار شدیم. جمعی هم با بی‌تفاوتی گفتند «یک عده یک حرفی زده‌اند، شلوغش نکنید»، برخی هم می‌گفتند: ورزشکاران، هنرمندان و افراد سرشناس چنین حمله‌هایی را فرصتی می‌دانند برای مطرح شدن در رسانه‌ها و …
با فروکش شدن موج حمله‌ها، تحلیل‌ها، مصاحبه‌ها، خبرها، گزارش‌ها و در شبکه‌های اجتماعی ایجاد صفحات عذرخواهی و پوزش از «مسی» آغاز شد.
یک سؤال مهم:
حالا زایتسف (بازیکن تیم والیبال ایتالیا) خط و نشان کشید و کُری خواند، فابیوس (وزیر امور خارجه فرانسه)، مانع توافق ژنو ۲ شد! خانم فرناندا لیما، مجری از همه جا بی خبر برزیلی و مسی، بازیکن مورد علاقه همه فوتبال دوستان دنیا و ایران چرا!  اصلا اگر در برنامه زنده شبکه ۳ که مراسم قرعه‌کشی جام جهانی را پخش می‌کرد، گفته نمی‌شد که به‌علت «مجری فرا منشوری» امکان پخش تصاویر را نداریم، چه کسی با خبر می شد که این «تفاوت فرهنگی» باعت عدم پخش برنامه شده است؟! این سخت‌ترین روش پیدا کردن بهانه برای عده‌ای است که «خودجوش» تصمیم گرفتند از روی عصبانیت، «یک حرکت ضدفرهنگی» انجام بدهند، اما برای «مسی» چه بهانه‌ای می‌توان پیدا کرد؟!
بازیکنی آرام و بی‌حاشیه، خلاق و خوش استیل. و دردناک‌تر از همه پاسخ مدیر صفحه فیس‌بوک«مسی» به حجم عظیم ناسزاهای کاربران ایرانی بود: «من برای این مردم متاسفم، زیرا این‌گونه واژه‌ها بسیار غیر‌دوستانه هستند.»
هر چه به دیده تساهل به ماجرا نگاه کنیم، نمره خوبی از این امتحان خودساخته نگرفته‌ایم. دلیلش هر چه
می‌خواهد باشد.

پ.ن:این مطلب در صفحه رسانه‌های اجتماعی امروز روزنامه شهروند منتشر شده است.