در حالی که برخی معتقدند، فیس‌بوک در سراسر جهان، با کاهش چشمگیر کاربران خود مواجه شده است و به تازگی نیز برای حفظ بقای خود با خرید ۱۹میلیاردی واتس‌آپ، راه تازه‌ای برای ادامه حیات یافته است، در ایران همچنان بحث بر سر فیلترینگ یا عدم فیترینگ این شبکه اجتماعی ادامه دارد.

فیس بوک

چند روز پیش بود که خبرهایی در مورد رفع فیلتر فیس‌بوک در برخی از مناطق ایران به گوش رسید. کاربران داخلی فیس‌بوک در شهرستان پلدختر و مناطقی از استان کرمان و همدان، از دسترسی بدون فیلتر به این شبکه اجتماعی خبر دادند. این موضوع امید به رفع فیلترینگ رسانه های اجتماعی مسدود شده در ایران را افزایش داد و توجه افراد زیادی را به خود جلب کرد.

اما به تازگی، عضو ناظر مجلس در کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه، طی مصاحبه‌ای با خبرگزاری ایسنا اعلام کرد: فیسبوک در ایران همچنان فیلتر می ماند. وی در حالی که اخبار مطرح شده در خصوص رفع فیلتر یا تداوم فیلتر فیسبوک را رد کرد، افزود: فضاسازی برخی رسانه‌ها در خصوص رفع فیلتر فیسبوک نادرست است.

این درحالیست که دبیر شورای عالی فضای مجازی نیز پیش‌تر در این رابطه گفت: نرم‌افزار فعلی فیلترینگ جامع نیست و با تمام سایتها با یک سیاست برخورد می‌کند؛ از این رو در قالب اینترنت سالم و سالم‌تر به هوشمند سازی فیلترینگ خواهیم پرداخت.

به نظر می رسد فیلترینگ منطقه‌ای فیسبوک در ایران صرفا برای امتحان کردن نرم افزارهای جدید فیلترینگ بوده و هنوز تصمیم قطعی برای رفع فیلتر در ایران گرفته نشده است.