در روز چهارم آوریل ۲۰۱۳، فیس‌بوک، نسخه موبایلی تقویت شده شبکه اجتماعی‌اش را برای غلبه بر نسل جدید گوشی‌های هوشمند راه‌اندازی کرد. اما این بار در قالب یک اپلیکیشن لانچر با عنوان «فیس‌بوک هوم»!

مارک زاکربرگ، مدیرعامل کمپانی فیس‌بوک، درکالیفرنیا از یک اپلیکیشن لانچر برای گوشی‌های اندرویدی رونمایی کرد و بدین ترتیب بخش عمده ای از خط‌مشی کمپانی فیس‌بوک را برای حضور پررنگ‌تر بزرگترین شبکه اجتماعی جهان در دنیای موبایل برای همگان مشخص نمود. این در حالی است که ۲۰ درصد مصرف اپلیکیشن‌های موبایل‌های هوشمند به اپ فیس‌بوک اختصاص دارد!

Facebook-Home

محصول معرفی شده فیس‌بوک هوم (Facebook Home) نام دارد که در آن مارک زاکر برگ  به طور مداوم  به ” قراردادن افراد(کاربران) برای نخستین بار به جای برنامه‌ها در صفحه اصلی اشاره می کند.

براین اساس، فیس‌بوک هوم یک سیستم عامل جدید ویک شاخه ازاندروید نیست، بلکه یک صفحه اصلی جدید و یک رابط اپلیکیشن لانچر (شاید بتوان گفت یک تمپلت برای اندروید) برای گوشی های هوشمند مجهز به اندروید می‌باشد که نوتفیکیشن‌ها، پست های، فیدهای خبری و پیامهای  فیس‌بوک را اطلاع می دهد.

زاکربرگ می‌گوید، شما باید قادر باشید تا گوشی‌های اندروید خود را به یک دستگاه اجتماعی بزرگ تبدیل کنید. امروزه تلفن‌های ما در محدوده برنامه‌ها و نرم افزارها طراحی شده‌اند نه مردم! ما می خواهیم محدوده آن را تغییر دهیم.

فیس‌بوک هوم تنها یک قاب است

فیس‌بوک هوم جایگزین سیستم عامل آندروید نیست، بلکه برخی تغییرات  را در تنظیمات پیش فرض آندروید به وجود می آورد. یعنی مثل یک قالب ظاهری برای اندروید است.

facebook-home1

فید پوشش؛ کاورهایی که زیباست

هنگامی که شما گوشی تلفن همراهی که فیس بوک هوم بر روی آن اجرا می شود را روشن می کنید؛ قفل صفحه و صفحه اصلی گوشی به چیزی به نام پوشش فید (Cover Feed) تعریف می شود. پوشش فید یک  جریان دائم اطلاعات از فیدها یا مطالب خبریماست که تمرکزش را بر روی آنچه که دوستان شما به طورمداوم به اشتراک می‌گذارند شامل عکس‌ها، استاتوس‌ها، آپدیت‌ها و لینک‌ها قرار می‌دهد.

شما می‌توانید توسط داستان‌ها بر روی صفحه اصلی قرار بگیرید و برای لایک کردن آن دوبار روی آن ضربه بزنید. ایده نهفته شده در پوشش فید این است که در به روز رسانی های مهم  افراد زندگیتان کمک کند.

نوتفیکیشن؛ اطلاع رسانی به شکل جدید

فیس‌بوک همچنین نوتفیکیشن‌ها (Notifications) را درفیس‌بوک هوم قرار داده است. این خدمات شامل به روز رسانی فیس‌بوک و دیگر برنامه‌های موجود بر روی صفحه اصلی شما می‌باشد. شما می‌توانید انتخاب کنید که نوتفیکیشن‌ها را تا زمانی که به آنها نیاز دارید، دور از دسترس قرار دهید و یا اینکه آنها را از نظر مخفی نگاه دارید.

درگوشی‌های HTC First (نخستین گوشی که به صورت پیش فرض به فیس‌بوک هوم مجهز می باشد)، و بعد اچ تی سی وان، اچ تی سی  اکس و اکس پلاس، سامسونگ گلکسی اس تری، سامسونگ گلسی ۴ در آینده است. همهنوتفیکیشن‌ها  برای برنامه‌های موجود بر روی صفحه اصلی از طریق فیس‌بوک هوم ارسال می شود. برای کاربرانی که فیس‌بوک هوم را ( البته هم اکنون می‌توانید برای این مدل‌های گوشی که در بازار هستند از گوگل پلی فیس‌بوک هوم را دانلود کنید) برای گوشی های اندروید خود دانلود می‌کنند، وضعیت متفاوت است و فقط نوتفیکیشن‌های فیس‌بوک نشان داده خواهد شد.

ما مطمئن نیستیم که چگونه نوتفیکیشن‌هایاستاندارد بر روی دستگاه هایی مانند Galaxy S III وHTC One X  به کار گرفته خواهد شد اما فرض ما این است که نوتفیکیشن‌های ‌‎ کشویی تا زمانی که دربرنامه‌های دیگر وجوددارد، ادامه خواهد یافت.

چت، ابزاری که همچنان جذابیت دارد!

یکی از ویژگی‌های اصلی فیس بوک که مشتری بسیاری جلب کرده است، اجزاء پیام‌های جدید است که به آن Chat Heads  گفته می‌شود.

Chat Heads پیام‌های مداوم و ماندگاری هستند که می‌توانند در بالای برنامه‌های دیگر ظاهر شوند. این به معنی آن است که اگر شما یک پیام متنی را زمانیکه در حال خواندن یک مقاله در وب هستید دریافت کنید، شما می توانید به آن پیام در قالب یک pop-up بدون نیاز به اجرای نرم افزار ارسال پیام، پاسخ دهید. علاوه بر این، آیکون‌های چت را می‌توان به اطراف صفحه نمایش برای دسترسی سریع به مکالماتی که ادامه دارد نقل مکان کرد.

Chat Heads هم با پیام های متنی و هم با مسنجر فیس بوک  کار می‌کند وامکان ارسال هر دو را یکجا فراهم می‌کند.

اپ لانچر

درحالی که فیس بوک می‌خواهد کمتر بر روی برنامه های دیگر و بیشتر در مورد قرار دادن فیس بوک در مرکز گوشی‌های شما متمرکز شود، فیس بوک هوم هنوزیک App Launcher خواهد داشت.

با پاک کردن عکس پروفایل فیس بوکتان، App Launcher باز خواهد شد. علاوه بر این برای داشتن یک جعبه پر از تمام برنامه های خود، شما همچنین می‌توانید برنامه‌های مورد علاقه خود را برای صفحات و قلمرو خود سفارشی کنید.

اپراتورAT & Tو HTC  برخی فیلم‌ها که نحوه استفاده از فیچرهای جدید فیس بوک هوم را نشان می دهد، قرار داده شده است.

حریم خصوصی، چالش شبکه‌های اجتماعی

کمپانی فیس‌بوک به کاربرانی که می‌ترسند فیس بوک هوم اطلاعات بسیاری در مورد آنچه که انجام می‌دهند و کجا هستند، را دردسترس دیگران قرار دهد، می‌گوید که این محصول به صورت فعال موقعیت مکانی کاربر را دنبال نخواهد کرد.

فیس بوک هوم  موقعیت مکانی کاربران را بی‌اراده دنبال نخواهد کرد حتی در گوشی‌های نظیر HTC First که به فیس‌بوک هوم مجهز می‌باشد. همانطور که الکس فیتزپاتریک درMashable گزارش می دهد فیس‌بوک هوم هنگامی که در حال اجرا است؛ به فیس بوک اجازه مشاهده ورود افراد در سایر سرویس ها مانند فوراسکیور، را نمی‌دهد. با این حال فیس بوک می‌تواند و مدت زمان بسیاری است که قادر است تبلیغات مبتنی بر مکان را زمانی که کاربران فعالانه وارد یک مکان در شبکه‌های خود می شوند، ارایه دهد.

در کل فیس‌بوک هوم در مقایسه با قبل فرصت های بیشتری برای جمع آوری اطلاعات درباره شما می‌دهد و ممکن است شما مایل به دراختیار گذاشتن این اطلاعات نباشید به خصوص اگر شما مشتاق باشید که پیام‌های متنی مشخصی را به شکل خصوصی نگهداری کنید. اما هیچ مورد جدید ناهنجاری در این بین وجود ندارد. این محصول همان فیس بوک، منتهی در یک بسته بندی جدید و بسیار زیباست.