امروز ۴ فوریه فیس‌بوک ۱۰ ساله شد. همانطور که انتظار می‌رفت مارک زاکربرگ مدیرعامل فیسبوک پیام خود را به این مناسبت در پروفایلش منتشر کرد.

facebook-too-big

زاکربرگ می‌گوید: «مردم معمولا از من می پرسیدند که آیا همیشه می دونستم که فیسبوک به چیزی که الان هست تبدیل می شه و من می گویم به هیچ وجه [چنین فکری نمی کردم]»

وی از این که بخشی از «این قدرت» است خوشحال است! منظور زاکربرگ قدرت کنترل و دسترسی به اطلاعات ۱٫۲۳ میلیارد نفر در سراسر دنیاست. زاکربرگ در این خصوص که فیسبوک از ایجاد ارتباط با دنیا فراتر رفته و تلاش می‌کند از آن چه امروز است فراتر رود توضیح می‌دهد:

« من همیشه فکر می کردم که  اگر به مردم قدرت متصل بودن [به شبکه] داده شود امکان ساخت اجتماع شخصی خود را خواهند داشت. ما فقط به این اهمیت می دادیم که جهان را به هم متصل کنیم. به همین دلیل من نسبت به دهه آینده شوق بیشتری دارم. ما ده سال اول را بدون این که از دیگران کمک بگیریم شروع کردیم. هم اکنون ما به منابعی دسترسی داریم که می‌توانیم به مردم سراسر جهان کمک کنیم تا مشکلات بزرگتر و مهمتری را حل کنند.»

شاید منظور زاکربرگ از مشکلات، مسائل  دغدغه‌های عمومی مردم برای ایجاد ارتباط بهتر با دوستان، پیدا کردن افراد جدید و ایجاد ارتباط بهتر بین دنیای واقعی و مجازی باشد.

زاکربرگ در ادامه به اعضای فیسبوک اشاره کرد و گفت:

«امروز تنها یک سوم جمعیت دنیا به اینترنت دسترسی دارند. اما در ده سال آینده ما در موقعیت و مسئولیت اتصال دو سوم باقی مانده به اینترنت را خواهیم داشت. امروز شبکه‌های اجتماعی بیشتر بر روی اشتراک گذاری لحظات مهم زندگی تمرکز می‌کنند. در دهه آینده شبکه‌های اجتماعی به مکانی بر حل سوالات و مشکلات پیچیده شما تبدیل خواهند شد»

مارک زاکربرگ در پایان نوشت: «من از این که توانستم این ابزار را برای کمک به شما بسازم، خوشحالم!»

اما برای درک بهتر تاثیرگذاری فیس‌بوک بهتر از آمار زیر را نگاه کنید:

ده سالگی فیس بوک

 

نمودار سمت راست رشد کاربران فیس‌‍بوک از سال ۲۰۰۴ (که یک میلیون کاربر) بوده تا پایان سال ۲۰۱۳ (که ۱٫۲ میلیارد کاربر) است را نشان می‌دهد. نمودار سمت چپ نیز میزان کاربران فیس‌بوک به تفکیک قاره‌ها را نشان می‌دهد.

فیسبوک برای اولین بار در تاریخ ۴ فوریه ۲۰۰۴ در اتاق خوابگاه دانشگاه هاروارد توسط مارک زاکربرگ ۲۰ ساله با آدرس thefacebook.com  راه اندازی شد و برای پایان این پست بهتر است اولین نسخه فیس‌بوک را ببنیم:

Thefacebook

پ.ن: به مناسبت ۱۰ سالگی فیس‌بوک سلسله پست‌های درباره فیس‌بوک در سوشیال مدیا منتشر می‌شود.