روز به روز، خبرهای جدیدی از بکارگیری مختلف شبکه‌های اجتماعی در ابعاد و جوانب مختلف زندگی انسان امروزی بدست می‌آید. خبرهایی که مبتنی بر ویژگی‌ها و کارکردهای مختلف این شبکه‌ها هستند. چنان‌که  در چند سال اخیر، استفاده از این رسانه‌ها در ابعاد آموزشی، خبری و تبلیغی، از جمله مواردی است که دیگر، شبکه‌های اجتماعی را به یک رسانه‌ی عمومی تبدیل کرده است.

دانش آموزان در شبکه های اجتماعی

هر چند که میزان بهره‌مندی از این رسانه‌ها، به میزان آشنایی با این شبکه‌ها نیز بستگی دارد؛ در واقع، داشتن یک نگاه باز و عاری از تنگ‌نظری به این شبکه‌ها، فرصت‌های بی شماری را برای کاهش هزینه، سرعت عمل و کسب بهترین نتیجه برای امور محتلف را ایجاد می‌کند.

بنابراین، از این رو است که مدرسه‌ی «گلندیل» در جنوب کالفرنیا، اقدام به بهره‌مندی از این رسانه‌ها برای نظارت بر رفتار دانشجویان کرده است. لذا این مدرسه طبق توافقی که با موسسه‌ی «جیو لیسینینق» داشته است،  با استفاده از شبکه‌های اجتماعی، یک سرویس پایش  برای دانش آموزان راه‌اندازی کرده است  تا بتوانند با پیگیری ردپای  آن ها در پست‌های عمومی، کنترل بهتری برای موفقیت دانش آموزان کسب کنند.

images

چنان‌که در مصاحبه‌ اخیری که سرپرست مدرسه با شبکه‌ی رسانه‌ای «سی‌ان‌ان» داشته است، اذعان داشت که با استفاده از این سرویس، توانسته اند با پیگیری مطالب یک دانش‌ اموز که علنا درباره خودکشی صحبت می‌کرده است، جان این دانش‌آموز را نجات دهند.

images (1)

بنابراین این مدرسه توانسته است تا نظارت خود را بر فعالیت‌های دانش‌آموزان در خارج از مدرسه نیز ادامه دهد و افکار آن‌ها را در نظرات و پست‌های عمومی دنبال کند. البته طبیعتا دانش آموزان همیشه از نظارت فراری بوده‌اند چه در مدرسه چه در خانه!

و این در حالی است که در ایران خودمان، هنوز هم که هست، ابعاد مختلف زندگی را با روش‌ها و ابزارهای ذغالی پوشش می‌دهیم و از امکانات این شبکه‌ها بهره‌مند نمی‌شویم؛ البته واقعیت امر این است که ما چه بخواهیم و چه نخواهیم، افکار عمومی راه خود را، خود انتخاب می‌کند و مدیریت‌ها فقط می‌توانند در امتداد انتخاب آن‌ها، دست به انتخاب بهترین ابزارها بزنند.