امروز در همایش شبکه های اجتماعی و زندگی روزمره مقاله ای با عنوان “شبکه های اجتماعی مجازی؛ ابزار نوین روزنامه شهروندی” ارایه کردم. (فایل های پاورپوینت و پادکست این همایش قرار است به مرور در سایت انجمن مطالعات فرهنگی و رسانه ای منتشر شود)

همایش امروز با توجه به تبلیغات محدود (خبر همایش تنها در سایتهای مرتبط منتشر شد) بسیار پرمخاطب بود. واقعا بسیار جالب بود. چهار پنل وجود داشت اما مخاطبان پرشور تا انتهای همایش حضور داشتند. حتی اساتید هم متعجب بودند! همه می دانند که علاقه مندی من نیز رسانه ها و شبکه های اجتماعی است. یعنی همایش امروز ذوق مرگ! این اولین همایش علمی در موضوع شبکه های اجتماعی در ایران است.

تا آنجایی که من اطلاع دارم. در ایران سه پایان نامه در حوزه شبکه اجتماعی در مقطع ارشد دفاع شده است. (احسان پوری و  مصطفی قوانلوقاجار از دانشگاه آزاد تهران مرکز و علوم تحقیقات و زهره رجبی از دانشگاه علامه) هر سه این پایان نامه ها در رشته علوم ارتباطات اجتماعی دفاع شده که در همایش امروز خلاصه ای از نتایج آنها ارایه شد.

ابراهیم اسکندری پور دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت رسانه دانشگاه تهران، علی اکبر اکبری تبار دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه شناسی دانشگاه تربیت مدرس و خانوم سارا زند وکیلی دانشجوی کارشناسی ارشد عکاسی نیز در مرحله دفاع پایان نامه هستند و مقالات بسیار مفید درباره شبکه های اجتماعی در این همایش ارایه کردند. من به شخصه انگار سرکلاس نشسته بودم و این بار دانشجوها نقش استاد را بازی کردند و ما استفاده کردیم و خستگی برای هیچکس معنا و مفهوم نداشت.

پنل اساتید نیز با حضور دکتر بهزاد دوران عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، دکتر دهقان عضو هیئت علمی و مدیرگروه ارتباطات دانشگاه تهران و شیرین احمدنیا عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد. در این پنل تعاملی، بیشتر سوالات خطاب به دکتر دوران بود و ایشان نیز با اطلاعات کامل توضیح دادند. به درخواست دوستان برگزار کننده افتخار حضور در این پنل را نیز داشتم تا بیشتر امر خطیر مجری گری (مدیریت پنلی در کار نبود، ما کی باشیم…) انجام دهم. این هم تجربه ای بود به نوع خودش دیگر.

لازم است بسیار بسیار به انجمن مطالعات فرهنگی و رسانه ای دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران خسته نباشید و دست مریزاد گفت. مخصوصا به دوست عزیزم، محمد مهدی مولایی دبیر این همایش که  همه شاهدند هرکاری برای برگزاری این همایش کرد، بدون هیچ ادعایی.