مراسم تقدیر از اعضای شورای سیاست‌گذاری همایش « روز رسانه‌های اجتماعی» همزمان با نهمین نشست جامعه «پژوهشگران رسانه‌های اجتماعی ایران»  یک‌شنبه ۱۵ بهمن ماه جاری ساعت ۱۷ در فرهنگسرای رسانه برگزار می‌شود.

 

social-media-reaserchers_ninth.

به گزارش رسانه‌های اجتماعی، سخنران این نشست، دکتر حسین امامی، دبیر علمی همایش روز رسانه‌های اجتماعی است که سخنرانی با عنوان « روابط میان فردی در سایت های شبکه های اجتماعی» انجام می‌دهد.

وی که تز دکترای خود را  در حوزه روانشناسی ارتباطی شبکه های اجتماعی  در رشته علوم ارتباطات اجتماعی را به تازگی دفاع کرده است که امروزه در جهان مورد توجه صاحبنظران ارتباطات و روانشناسان اجتماعی قرار گرفته است.

امامی در چکیده خود آورده است:

ارتباطات کامپیوتری، شیوه­ای از تعامل و برقراری ارتباطات انسانی در محیط آنلاین یا همان فضای مجازی اینترنت است که موجب شده تا صورت­بندی جدیدی از ارتباطات میان فردی پدید آید. کیفیت و کمیت این نوع از ارتباطات موجب شده تاثیراتی را بر ارتباطات آفلاین و یا چهره به چهره در زندگی روزمره پدید آورد که این موضوع مدنظر پژوهشگران بوده است. محقق در این پژوهش در پی پاسخ به این پرسش است که آیا عضویت در سایت های شبکۀ اجتماعی می تواند بر رفتار ارتباطی که در فضای آفلاین شکل می گیرد تاثیر بگذارد و این تفاوت ها در روابط میان فردی در محیط آفلاین و آنلاین کدامند.

در تحقیق حاضر، بین عدم عضویت و عضویت کاربران در سایت های آنلاین شبکه اجتماعی از یک طرف و خودگشودگی، نیاز به همبستگی، ارتباط گریزی، خودباوری، خودشیفتگی، خودگشودگی، بی نامی، نگرش، کیفیت ارتباطات (صمیمیت) و رضایت ارتباطی آنها از برقراری ارتباط میان فردی در فضای آنلاین و آفلاین مورد بررسی قرار گرفت.

بخشی از نتایج به دست آمده این پژوهش نشان می دهد مردان نسبت به زنان تمایل بیشتری به عضویت در سایت­های شبکه اجتماعی دارند اما زنان فعالیت بیشتری در این سایت­ها داشته و همچنین خودگشودگی بیشتری نسبت به مردان دارند. در بررسی مربوط به نیاز به همبستگی مشخص شد، برخورداری از حمایت اجتماعی از طریق عضویت در سایت­های شبکه اجتماعی می تواند خلاء زندگی روزمره و ارتباطات چهره به چهره را پر کند. همچنین بر اساس این پژوهش ثابت شد، سایت­های شبکه اجتماعی بسیار مورد توجه افراد خودشیفته است. همچنین طول مدت عضویت بر نگرش کاربران تاثیر مثبت گذاشته است و هرچه از زمان عضویت آنها می­گذرد نگرش و رضایت ارتباطی آنها بیشتر می­شود. اما عضویت در سایت­های اجتماعی منجر به خودباوری و تقویت آن نمی­شود. نهایتا اینکه در این پژوهش نشان داده شد که افراد عضو شبکه­های اجتماعی که فضای آنلاین را تجربه کرده اند صمیمیت بیشتر و کیفیت ارتباطات میان فردی بهتری را در فضای آفلاین تجربه می­کنند و این امر بیانگر آن است که عضویت در این سایت­ها بر کیفیت ارتباطات در زندگی روزمره اثرگذار است.

گفتنی است، نهمین نشست جامعه  «پژوهشگران رسانه‌های اجتماعی ایران» توسط وب سایت رسانه‌های اجتماعی و دبیرخانه همایش «روز رسانه های اجتماعی» و با همکاری فرهنگسرای رسانه و شرکت ریباز برگزار می‌شود.

مکان:  تهران – خیابان پاسداران – خیابان گل نبی – خیابان ناطق نوری –  میدان قبا – فرهنگسرای رسانه

زمان: یک‌شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۱ – ساعت ۱۷ الی ۱۹

لازم به ذکر است که حضور علاقه مندان در این نشست آزاد است.