جند روز از حادثه بمب گذاری‌های ویرانگر در ماراتون بوستون می‌گذرد. یکی از عاملان کشته و دیگری زخمی و دستگیر شده است. اما سوال این است که نقش رسانه‌های اجتماعی در کمک یا زیان به دستگیری عاملان بوستون چه بوده است؟

boston-marathon-bombing-suspects-2013

لانس اونلف سردبیر مشیبل با ارائه تحلیلی به این موضوع پرداخته است، کاربران ردیت یا Reddit (شبکه اجتماعی به اشتراک گذاری لینک و از بزرگترین و محبوب‌ترین سایت‌های جمع‌آوری اخبار در دنیا) دیوانه وار سعی می‌کنند تا آتشی را که روشن کرده‌اند، فرو بنشانند. هرچند در آن زمان یک ایده خوب به نظر می‌رسید- کاربران ردیت ویدیوها و تصاویر قانونی از انفجار روز دوشنبه در ماراتون بوستون برای شناسایی بمب‌گذاران منتشرکردند- ولی اکنون این کار خارج از کنترل است.

r1102005_13298791

ایده‌هایی که دنبال می‌شوند!

دو فردی که رسانه‌ها ادعا می‌کنند اف بی آی در جستجوی آنها است؛ افراد محلی هستند و بی‌گناه به نظر می‌رسند. لطفا هیچ مطلبی درموردآنها ارسال نکنید به خصوص لینک کردن به سایت‌های خبری که آنها را شناسایی می‌کنند.

مدت زمان کوتاهی پس از بمب گذاری که درخط پایان مسابقه دو ماراتون بوستون در روز دوشنبه رخ داد؛ کاربران ردیت، subreddit” بمب‌گذاران بوستون را پیدا کنید” بکار بردند تا تصاویر بی ‌شماری را برای یافتن سر‌نخ بررسی کنند. به عنوان یک واقعه عمومی، احتمالا منبع بسیار زیادی از عکس‌های آماتور، فیلم‌ها، اینستاگرام‌ها و حتی وین‌ها ( اپلیکیشنی که به کاربرانش اجازه می‌دهد تا فیلم‌های حداکثر شش ثانیه‌ای با فرمت GIFF را با دیگران به اشتراک بگذارد. وین  سرویس جدید توییتر است.) جمع آوری می‌شد که می ‌توانست به مقامات و مسئولین، اطلاعاتی درباره این رویداد غم انگیز بدهد. یوتیوب به سرعت فضایی را برای آپلود فیلم‌ها توسط مردم راه اندازی کرد. این یک حرکت بسیار خوب و زیرکانه بود.

با این حال در ردیت شما می‌توانید تقریبا فوری مسئله را ببینید. از پست دیگری در داخل ردیت می‌توان به این اشاره کرد، «پوششی از کلاه سفید و لباس گرم‌کن آبی  مظنونین در حالیکه کنار Ground Zero ایستاده‌اند.»

در این پست چه چیزی اشتباه است؟ استفاده از کلمه “مظنون” توسط برخی از کاربران ردیت، هر فردی در این تصاویر یک مظنون بالقوه است و آنها به سرعت به عنوان افراد هدف قرار می‌گیرند و سپس تحقیقات رسانه‌های اجتماعی آغاز می‌شود.

یک پست دیگر در ردیت که بسیار جذاب است، تصاویر و ایده‌ها درباره آنچه که اتفاق افتاد وفردی که ممکن است آن را انجام داده باشد، اما همه اینها یک حدس است.

اگر شما در ماراتون بوستون حضور داشتید و یک کلاه  یا یک سویشرت hoodie پوشیده بودید و یک کوله پشتی، شما به هرطریقی مشکوک به نظر می‌رسید و این کاربران آماده هستند تا شما را مظنون بنامند.

ریلکس باشید!

زیبایی تفکر کاربران ردیت، امکاناتش برای اصلاح خود است. در مدت زمان اقدام برای یافتن بمب گذاران، کاربران ردیت از هموطنان خود خواستند که ریلکس باشند.

این خرابکاری نیازبه کم کردن سرعت دارد و اتهام ها باید مبنی بر اظهارات غیرقابل سرزنش شاهدین حادثه باشد. درحال حاضر ما اطلاعات بسیار بسیار کمی داریم.

به منظور جلب توجه یک مظنون ما نیاز به شواهدی داریم که یک شخص یا گروه را به هردو موقعیت متصل کند و یک کوله پشتی مشکوک در اختیار داشته باشد. ما درحال از دست دادن چیزهایی هستیم که برای این منظور نیاز داریم، انچه می‌توانیم انجام دهیم این است که منتظر کسب اطلاعات بیشتر باشیم یا صبر کنیم تا اف بی آی  مشکل را حل کند.  شما می‌خواهید تا قبل از آنها این کار را انجام دهید اما با کمبود شاهد در اینجا مواجه هستیم.

ردیتورها می‌گویند که هدف آنها شناسایی مجرمان «قبل از اف بی آی» بود. آنها اجرای قانون را شروع می‌کنند.کمی مهارت برای بردن این بازی وجود دارد که ما را به نقطه دومی هدایت می‌کند.

تمام دنیای یک بازی اشتباه است!

ردیت به سمت تلاش برای دستگیری این جوان ۱۹ ساله قبل از اف بی آی حرکت کرد. در همین حال رسانه‌ها بازی متفاوت از اولی را آغاز کردند.

_67137869_67137924

در زمان نگارش این گزارش هنوز هیچ فرد مظنون و یا بازداشت شده‌ای وجود ندارد. (البته در هنگام ترجمه آن فرد زخمی دستگیر شده است) اما برای چند ساعت در روز چهارشنبه رسانه‌‌های اجتماعی و در راس آنها توییتر اطلاعات متناقضی درباره اینکه آیا اف بی آی تا بحال فردی را بازداشت کرده است یا نه، منتشر کرد.

سی ان ان با گزارش اشتباه خود که اف بی آی مظنون را بازداشت کرده است، بازی را آغاز کرد.

رسانه‌های اجتماعی محلی برای استراحت کردند. هیچ کس نمی‌خواست دومین منبع برای یه اشتراک گذاری اطلاعات نادرست باشد، بنابراین هزاران نفر در رسانه‌های اجتماعی و غالبا توییتر اشتراک گذاری اخبار را شروع کردند. تقریبا یک ساعت ونیم برای سی ان ان طول کشید تا گزارش قبلی را اصلاح کند.حتی اف بی آی بیانیه‌ ای منتشر کرد و از رسانه‌ها خواست تا احتیاط را مدنظر قرار دهند.

تا این لحظه توییتردر دریایی از سردرگمی غرق است. توییت‌هایی که بیان می‌کرد مظنونین در بازداشت به سر می‌برند بوسیله افراد دیگری که بیان می‌کنند این اطلاعات نادرست است، دنبال می‌شد.

طبق گزارش سی ان ان یک دستگیری در بمب گذاری بوستون ساخته شده است. فاکس در بوستون می‌گوید مظنون از طریق دوربین نظارتی یک فروشگاه گرفته شد.

تقریبا موارد مشابهی درست بعد از واقعه بمب گذاری بوستون اتفاق افتاده بود، زمانی که گزارش هایی مبنی بر اینکه مقامات یک فرد سعودی زخمی را بازداشت کردند، منتشر شد. درحالیکه پلیس از مرد بازجویی می‌کرد او هرگز یک مظنون نبود. با این حال سعودی بلافاصله یک ترند بالا در توییتر شد.

حقیقت، نخستین نیست

با احساساتی که هنوز هم بالا است و در این خلاء نزدیک به تکامل  اطلاعات، متوجه می‌شویم که چگونه اطلاعات غلط صرفا برای پر کردن جاهای خالی بکار می ‌رود. اما ما باید تشخیص دهیم که این وضع تا چه حد می‌تواند مخرب باشد. افرادی در این فاجعه جان خود را از دست دادند (بیش از ۱۵۰ نفر زخمی شدند) اما دیگران به راحتی صدمه می‌بینند اگر ما محتاط و مطمئن نباشیم.

رسانه‌های اجتماعی بسترهای نرم افزاری فوق العاده برای انتشاراخبار فوری و به اشتراک گذاری اطلاعات هستند، اما این اخبارکه اغلب وجود دارند تقریبا بلافاصله در آبشاری ازتحریفات و گاهی اوقات دروغ‌های آشکارمدفون می‌شوند.

با توجه به همه آنچه گفته شد منظور ما این نیست که ردیت تحقیقاتش را متوقف کند اما آن را مایه آزار اف بی آی قرار ندهد. اگر ردیتورها چیزهایی یافتند آن را مستقیما با اف بی آی به اشتراک بگذارند، نه به صورت جمعی یا حداقل یک نام واحد را در اکانت توییتر، مای اسپیس و یا صفحه فیس بوک به اشتراک نگذراند.

بدیهی است، یک فیلتر واقعی در توییتریک نوش داروی خیالی برای همه اطلاعات غلط است، اما در واقع،  می‌خواهیم هر کس کمی اعمال محدودیت بکار ببرد.

پ.ن: این پست قبل از دستگیری جوان ۱۹ ساله ترجمه شد و هدف بررسی وضعیت رسانه‌های اجتماعی در بحران است.