دیروز به دعوت محسن ملایری و شایان شلیله عزیز در نشست فعالان وب ایران شرکت کردم و سخنرانی با عنوان “نقش رسانه های اجتماعی در موفقیت وب سایت ها” ارایه کردم.

طبق معمول تجاربی از این نشست به دست آوردم که با شما در میان می گذارم:

۱- امیر مهرانی عزیز یکی از سخنرانان این نشست بود. صحبت خود را با داستان یک شکست که فعالیت شخصی خود در ایجاد یک کسب و کار شروع کرد. برای مخاطب جالب بود که زندگی شخصی سخنران را گوش دهد. جمله گیرا از امیر “برای موفقیت در کسب و کار چیزی بیش از تکنولوژی نیاز است.”

۲- محسن ملایری درباره نقش کار تیمی در موفقیت وب سایت ها صحبت کرد و اهم صحبت های او درباره اشتباهات یک وب سایت شامل تک روی، اختلافات شراکتی (صحبت های اولیه شفاف باشد)، پذیریش هم تیمی ضعیف، استخدام و اخراج اشتباه، ایجاد تیم غیر متعادل، عدم توجه به دوست یابابی و عدم بهره بیگری از مشاوران برجسته بود. کار تیمی حرف اول را می زند!

۳- شایان شلیله که در توییتر بسیار فعال است نیز درباره بحث دوست یابی در کسب و کار صحبت کرد و مثال های خوبی از تجارب شخصی خود گفت. من به شخصه از طریق توییتر به این جلسه دعوت شدم. تجربه: شبکه های اجتماعی ابزار ایجاد دوستی های مشترک است.

۴- من درباره نقش و کاربردهای رسانه های اجتماعی در موفقیت وب سایت ها صحبت کردم. جالب اینکه من همیشه در یک برگه کوچک موضوعاتی که مهم است و در اسلاید نیست که باید گفته شود را می نویسم اما اینبار هم به آن نگاه نکردم. سعی کنید همه چیز را به خاطر بیاورید. در اسلاید نشانه گذاری کنید. شایان شخصیت انسانی مثال های اسلاید من بود. به اسلاید جذابیت و شادابی تزریق می کرد. بماند که مقاوت هم می کرد و لبخند به لبانمان می آورد.

۵- اما می رسیم به مخاطبان که خودشان متخصص بودند! اکثر آنان لپ تاب متصل به اینترنت بی سیم روی میز داشتند. گاهی احساس می کردم حواسشان به سخنران نیست در اینترنت می چرخند! اما جالب این است که برخی اوقات مستندات سخنران را در اینترنت چک می کردند. منابع تان را چک کنید.

۶- بلاگر هایی که می نویسند. اکثر کسانی که در نشست بودند بلاگ نویس هم بودند. نکته مهمی که داشتند در لپ تاب یاداشت می کردند تا مثل من در وبلاگ منتشر یا بعدا استفاده کنند. کاغذ و قلم در حال فراموشی است.

۷- شایان با کسانی که قرار بود بیایند و در راه بودند از طریق توییتر ارتباط داشت. حتی در داخل نشست نیز با توییتر پارچ شربت جابه جا می شد:) شایان صحبت های مهم سخنرانان را آنلاین توییت می کرد. حتی فیلم و عکس هم میگرفت و قسمتی از صحبت های امیر را نیز در یوتیوب بارگذاری کردند. حرف هایی که مستند می شوند.

گزارش خبری وبنا را اینجا بخوانید. عکس های این نشست را در فیلکر ببنید.