اگر کسی از شما سوال کند که شما به طور فعال از چه تعداد رسانه اجتماعی استفاده می‌کنید، چه تعداد می‌توانید نام ببرید؟ برای شروع شما به فیس بوک برای به اشتراک گذاشتن آپدیت­‌های شخصی، به توییتر برای به اشتراک گذاشتن آخرین اخبار، به گوگل پلاس برای هنگ‌ات(سرویس گفت‌وگوی ویدیویی)، به پینترست برای جمع‌آوری و اشتراک‌گذاری تصاویر وقایع مورد علاقه، به اینستاگرام  برای عکس‌های خود، به فوراسکویر برای به اشتراک گذاشتن راهنمایی‌های مبتنی برمکان و به لینکدین برای آپدیت­‌های مشاغل نیاز دارید، قبل از اینکه اینها را بشناسید، به این فکر می­‌کردید که چگونه می­‌توانید زمان کافی برای استفاده ازهمه این رسانه­‌ها، بدست آورید!

one-social-network

در پستی درQuora ، یک کاربر نوشت: «من به خودم  توجه کردم… که درگیری مداوم و فعالانه در یک شبکه اجتماعی جدید، غالبا خیلی سریع منجربه توقف درگیری در یک شبکه اجتماعی دیگر می­‌شود.» کاربر دیگری در پاسخ به این نظرگفت «برای هر فردی دشوار است که بتواند در آن واحد، روابط خود را در بیشتر از سه جامعه حفظ نماید اما من می­‌گویم که فردی با تعامل بسیار بالا و اجتماعی، می­‌تواند تا ۹ شبکه را با موفقیت مدیریت نماید.»

توافق نهایی از این مکالمات و نظرات مطرح شده چیست؟ ظاهرا هر فردی با فرد دیگرمتفاوت است زمانی که برای حفظ و نگهداری حضور فعال خود، وارد چندین شبکه مختلف می­‌شود. درحالی که برخی می‌توانند دراستفاده از این شبکه‌ها تعادل را رعایت کنند، برخی دیگر یک شبکه را به حساب دیگرانی راه­‌اندازی می­‌کنند که بهترآن را با علایقشان انطباق می­‌دهند.   

یک مطالعه تازه درخصوص استفاده از رسانه‌های اجتماعی نشان داد که هر کاربر به طورمتوسط ​​دارای دو حساب کاربری در رسانه‌های اجتماعی است. درحالیکه برخی از کاربران از عضویت درشبکه‌های مختلف لذت می‌­برند، افرادی هم وجود دارند که تنها یک جامعه ازرسانه‌ها را دوست دارند و به آن تعلق پیدا می‌کنند؛ حتی زمانی که وسوسه پیوستن به یک شبکه اجتماعی جدید بوجود می‌آید. دسته سومی نیز وجود دارند که از شبکه‌های مختلف استفاده می­‌کرده‌اند اما به تدریج، استفاده خود را محدود کرده تا جاییکه فقط یک پلت فرم باقی مانده است.

اجتناب از چهره ­های آشنا

متیو شیری یکی ازصاحبان کسب و کار گرجستان، در سال ۲۰۰۸ به توییتر پیوست، و خود را در توییتر به عنوان « کاربر سنگین» توصیف کرد.شیریهمچنین درفیس بوک عضو شد اما چندی بعد آن را ترک کرد به این دلیل که از دیدن چهره‌های آشنا خسته شده بود. او گفت:« من از شرفیس بوک خلاص شدم چرا که اغلب شامل افراد مسن دبیرستانی بود که می خواستند به اینترنت آویخته شوند.آنها بعدها دیگر نخواستند که  در ارتباط با من باقی بمانند ـ اما چرا الان من می­‌خواهم که با آنها ارتباط داشته باشم؟»

ممکن است برخی ازمردم مخالف این نظر باشند که ازبکاربردن شبکه‌های اجتماعی به دلیل دوستانی که در دنیای واقعی دارند اجتناب کنند. بر طبق مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۱  توسط  موسسه تحقیقاتی پیو اینترنت انجام شد، تقریبا دو سوم کاربران رسانه‌های اجتماعی گفتند که حفظ ارتباط با دوستان و خانواده، اصلی ترین دلیل آنها برای پاسخ به چرایی حضور دراین پلتفرم هستند. اما بسیاری ازکاربران آرامشی را در این شبکه‌ها یافته‌اند جایی که در آن نه به خاطراین واقعیت که دیگران را می‌شناسند، بلکه به دلیل علایق و منافعشان محدود می‌­شوند.

جان الیس، متخصص بازنشسته مغز و اعصاب از آماریلو تگزاس گفت: خانواده و دوستانش به او پیشنهاد کردند که به شبکه فیس بوک بپیوندد اما آنها مطلبی درباره خدماتی که به او ارایه می‌دهد بیان نکردند. آلیس گفت:« من کمی تنها و منزوی هستم و ارتباطم را با افرادی که علاقه­‌مند به رابطه با آنها بودم ازطریق ایمیل حفظ می­‌کردم و بنابراین هیچگاه در زندگی نیاز به مای اسپیس و یا فیس بوک را احساس نکردم.»

دوستان جدید به جای دوستان قدیم!

درعوض، الیس شبکه اجتماعی گوگل پلاس را یافت. یک شبکه اجتماعی که به نظر او چیز بدی نبود. «من می توانم بگویم که در مورد گوگل پلاس چیزی اضافه تر وجود دارد. به جای روابط خونی و اتاقی برای انعکاس صدای دوستان، شما می­‌توانید به افراد جدید با ایده­‌ها و دیدگاه­‌های تازه و نو دست یابید، اگرمایل بودید به بحث و تبادل نظر با آنها بپردازید و یا اینکه ارتباط خود را قطع کنید.»

جایگزین شما در شبکه

افراد دیگرمانند چارلی مسیچ، مشاورارتباطات سیاسی در واشنگتن دی سی، تمایل کمتری برای پیوستن به یک شبکه اجتماعی مانند فیس بوک احساس می­‌کردند؛ چراکه به افراد دیگری دسترسی دارند که آنها را از به روز رسانی دوستان و خانواده مطلع می­‌کنند.

او گفت: «همسر من درفیس بوک حضور دارد بنابراین به من اطلاعات به روز شده­‌ای درمورد افرادی که درغیراین صورت نمی­‌توانستم آنها را ببینم، می‌دهد.هنوز در درون من بخشی وجود دارد که فیس بوک را مفید نمی­‌داند. شاید :.۷<راین باره سرسخت و یکدنده هستم.»

ارتباط با منابع مشترک!

مسیج از سال ۲۰۰۸ که به این سرویس‌­ها ملحق شد،  فقط و فقط کاربر توییتر بوده است. «توییتر برای من جذاب بود برای اینکه مانند فیس­بوک نبود. توییتر بیشتر شبیه بازاری از ایده­‌ها و اطلاعات است و من فکر می­‌کنم درارتباط با یک جامعه براساس منافع وعلایق، قطعا جذابیت خاصی وجود دارد.»

جایی باشید که دوستانتان هستند!

در حالی که استفاده از شبکه­‌های اجتماعی برای ارتباط با مردم درزمینه علایق مشابه، باعث جذب برخی افراد می­‌شود؛ بسیاری دیگرازاینکه شبکه­‌های اجتماعی آنها را به دوستان و خانواده شان متصل می‌سازد، خشنود هستند. برای زاچری کریکر، دانشجوی دانشکده­‌ای در سینسیناتی، فیس بوک را به دلایل بسیاری اولین و تنها شبکه اجتماعی مورد استفاده خود می‌داند. او می­‌گوید: «فیس بوک جایی است که دوستانم هستند. من در فیس بوک حضور دارم زمانی که خیلی خسته­‌ام و یا نیازدارم که با کسی هم صحبت شوم. به نظر می­‌رسد همه به همین صورت عمل می­‌کنند.»

این قدرتی است که با در اختیار داشتن بیش از یک میلیارد نفر کاربر فعال به دست می­‌آید. در مطالعه­‌ای که در سال ۲۰۱۲ توسط  موسسه تحقیقاتی پیو اینترنت انجام شد، حدود ۶۷ درصد از افراد بزرگسال آنلاین گفتند که از فیس بوک استفاده می­‌کنند. اما کریکر گفت که نسبت به شبکه‌های اجتماعی واقعی، وفاداری کمتری در شبکه­‌های مجازی احساس می­‌کنم و بنابراین بیشتر درجاهایی حضور دارد که دوستانش هستند. «اگر دوستانم فیس بوک را رها کنند و به توییتربروند، من هم احتمالا به آنجا خواهم رفت.»   

فیس‌بوک یک بازار است!

شما باید توسط بسیاری از رسانه‌های اجتماعی کارهایی انجام دهید تا افرادی شما را دنبال کنند. بنتالی گورج ،مدیر اجرایی مرکز نوآوری دراوهایو، می­‌گوید «اما فیس بوک، همه دوستان من در آنجا حضور دارند. آنها ممکن است در لینکداین و یا توییترنباشند، اما در فیس بوک حضور دارند.»

جورج در سال ۲۰۰۵ به عنوان یک دانشجوی کارشناسی ارشد به فیس بوک پیوست و از آن زمان نه تنها به صورت شخصی بلکه به شکل حرفه ای تبدیل به “کاربرسنگین” این پلت فرم شده است،. «این فوق العاده است که من می‌توانم از فیس بوک برای مقاصد مختلف استفاده کنم. بیشتر کاربران اینجا حرفه­‌ای هستند و بنابراین نگرانی از اینکه آنها من را دنبال کنند ندارم. ازجنبه عرضه و تقاضا، اینجا یک بازاراست.»

جالب اینکه، جورج بیان کرد که درلینکداین حضور ندارد و زمان را به عنوان بزرگترین عامل بازدارنده مقصر می­‌داند. « من ارزش استفاده از لینکداین به عنوان یک شبکه برای افراد حرفه­‌ای را درک می‌کنم و اینکه می‌توان با افرادی در تماس بود که ممکن است شناخته شده و یا ناشناخته باشند. به هرحال پیوستن به این شبکه در لیست کارهای من قرار دارد.»

زمان ماسب برای فیس‌بوک بازی

به نظر می‌­رسد، دسترسی به زمان برای فعال بودن در شبکه‌های مختلف رسانه‌های اجتماعی، برای بسیاری ازافراد موضوع مهمی باشد. مقالات بی شماری وجود دارد که راهنمایی­‌ها و مشاوره برای مقابله با فرسودگی رسانه­‌های اجتماعی ارایه می­‌دهند.

شیری، صاحب کسب و کار از گرجستان که در اصل از توییتر به عنوان اولین منبع شبکه اجتماعی استفاده کرد، وقتی که در سال ۲۰۱۲ به App.net (سرویس شبکه اجتماعی آنلاین و میکروبلاگینگ) پیوست، احساس کرد به دلیل مدیریت حضوراجتماعی چندگانه، استرس و اضطرابی در او بوجود آمده است. به محض اینکه شیری شروع کرد زمان بیشتری را در .اپ دات نت سپری می کندفشاری بالایی را در جهت برابرشدن با همهمه­‌ها در هرشبکه­‌ای احساس کرد.

«این یکی از دلایل اصلی من برای پایان دادن و حذف اکانت­‌هایم در توییتر و فیس بوک بود. من احساس نیاز می­‌کردم که همه چیزهایی که آنجا بودند را ببینم و چک کنم. ازهر دقیقه­‌ای که در این شبکه جدید سپری می­‌کردم، به طور کامل لذت می­‌بردم، اما بعد از مدتی هشداری را از فیس بوک و توییتر دریافت کردم.»

توییتر وسوسه‌گر

شیری گفت: « بعد از حذف اکانت فیس بوکم یک مهمانی کوچک ترتیب دادم.» اما ترک توییتر او را وسوسه کرده بود. « من زمان زیادی را در این پلت فرم سپری کرده بودم.» واذعان داشت که تا زمان حذف اکانتش در توییتر، بیش از ۳۱ هزار توییت داشت. اما الان اصلا از ترک آن پشیمان نیستم و دیگر ضرورتی برای چک کردن آن احساس نمی­‌کنم چرا که دیگر وجود ندارد.»

شیری اضافه می­‌کند کاربرانی که تا به حال تنها در یکی از شبکه‌های اجتماعی بوده­‌اند، نمی‌توانند متوجه شوند که ترک کردن یک سرویس چقدر دشوار است. اما  برای آنهایی که تنها یک شبکه اجتماعی را مورد استفاده قرار می‌­دهند، نیاز دارند نسبت به پلت فرم­‌هایی که آنها را شاد می­‌سازند، عکس العمل نشان دهند.