نخستین همایش استانداردهای وب و بستر وب باز ۲۹ تیرماه جاری (پنج شنبه هفته آینده) در دانشگاه علم و فرهنگ تهران برگزار می شود.

استانداردهای وب چیست؟” استانداردهای وب، عبارتی است کلی در بحث ساختار و طراحی وب، به معنی «دستورها و قانون‌ها» و مشخصات فنی وضع شده‌ای از سوی کنسرسیوم جهانی وب، که سیمای کلی و همه جنبه‌های شبکه جهانی وب را نمایش و شرح می‌دهند. در سالهای اخیر، این عبارت بیشتر به جنبش استانداردهای وب وابسته شده‌است. جنبشی رو به گسترش، برای فراگیر ساختن «مجموعه استانداردی از روش‌های ساخت» سایت‌های اینترنتی، و تعریف فلسفه‌ای گسترده تر در سبکِ ساخت و طراحی وب، که شامل این مجموعه «روش‌های ساخت» است.

کنسرسیوم جهانی وب چیست؟” کنسرسیوم جهانی وب (World Wide Web Consortium یا W3C) کنسرسیومی است که استانداردهای لازم را برای وب تدوین می‌کند. این کنسرسیوم توسط تیم برنرز لی بنیان گزاری گردید. وی مخترع برخی از اصلی‌ترین فناوری‌هایی است که وب امروزه از آنها استفاده می‌نماید. از جملهٔ این فناوری‌ها می‌توان به URL، قرارداد انتقال ابرمتن و HTML اشاره کرد. دلیل وجود این کنسرسیوم کسب اطمینان در مورد سازگار و توافق میان اعضای شرکت‌های مختلف در زمینه‌ی استفاده از استانداردهای وب است.  (اطلاعات بیشتر)

برنامه همایش اینجا، سخنرانان اینجا و حامیان را اینجا ببنید. احتمالا هم بلاگ نویسی زنده از این همایش را نیز از رسانه های اجتماعی خواهیم داشت، همراه ما باشید.