آمنه رضا: آزادی بدون محدودیت شعاری است که این روزها در دنیای آنلاین و آفلاین داده می شود، اما این بار می خواهیم از آزادی نرم افزار یا نرم افزارهای آزاد(Software Freedom) حرف بزنیم و آنهاهم در قالب جشنی که قرار است همزمان با جهان در ایران برگزار شود.

چیستی نرم‌افزارهای آزاد:

نرم‌افزار آزاد، نرم‌افزاری است که می‌توان آن را آزادانه و بدون محدودیت، به هر منظور استفاده، مطالعه، تغییر و بررسی کرد. حتی می توان آن کپی کرد و یا توزیع مجدد نمود.

در نرم‌افزار آزاد، موضوع آزادی است نه قیمت! اولین تعریف در باره نرم افزارهای آزاد متن در فوریه ۱۹۸۶ منتشر شد که می گوید، نرم‌افزار آزاد در مورد آزادی کاربران برای اجرا، کپی، توزیع، بررسی، تغییر و بهبود دادن نرم‌افزار مورد استفاده قرار می گیرد. بطور دقیق‌تر نرم‌افزار آزاد به چهار نوع آزادی برای کاربران یک نرم‌افزار اشاره می‌کند:

  1. آزادی برای اجرای برنامه با هر هدفی
  2. آزادی برای مطالعه و بررسی چگونگی عملکرد برنامه و تغییر آن مبتنی بر نیاز خود؛ البته دسترسی به کد منبع یک پیش‌شرط برای این آزادی می‌باشد.
  3. آزادی برای توزیع مجدد کپی‌هایی از آن؛ شما می‌توانید به همسایگان خود کمک کنید و یک کپی از آن را به آنها بدهید.
  4.  آزادی برای بهبود برنامه و انتشار این تغییرات برای عموم که در نهایت تمام جامعه از آن بهره می‌برند.

روز آزادی نرم افزار(Software Freedom Day) :

کاربران نرم‌افزارهای آزاد، روز آزادی نرم‌افزار را جشن می‌گیرند. هدف اصلی این جشن‌ها، معرفی این مفهوم به دیگران و تشویق آن‌ها به استفاده از نرم‌افزارهای آزاد و مزایای آنهاست. استفاده از آن در زمینه آموزش و پرورش، دولت، خانه، کسب و کار و خلاصه در همه جا!

اولین بار روز آزادی نرم افزار در ۲۸ اوت سال ۲۰۰۴ توسط ۷۰ گروه در نقاط مختلف جهان جشن گرفته شد. این عدد در سال بعد به ۳۰۰ تیم در ۶۰ کشور و تا جایی پیش رفت که در سال گذشته ۴۴۲ گروه این روز را جشن گرفتند. امسال هم در روز ۲۵ شهریور ۱۳۹۱ در بسیاری از نقاط دنیا برگزار می شود.

در این جشن می توان از مزایایی مانند زیر بهره برد:

۱-     آشنایی بیشتر با نرم افزارهای آزاد بین المللی

۲-     چگونگی پشتیبانی و حمایت از این نرم افزارها توسط دولت ها و مردم

۳-     کسب اطلاعات بیشتر در مورد نرم افزارهای آزاد

چشم انداز و اهداف جشن آزادی نرم افزار:

چشم انداز این جشن در سرتاسر جهان این است که همه مردم آزادانه به دنیای دیجیتال متصل شوند و مشارکتی شفاف و پایداری داشته باشند.

اهداف جشن

۱-     جشن آزادی نرم افزار با حمایت مردم

۲-     آموزش درک کلی از آزادی نرم افزار و تشویق به پذیرش از نرم افزارهای استاندارد آزاد و رایگان

۳-     ایجاد دسترسی برابر به فرصت ها از طریق فناوری های مشارکتی

۴-     ترویج گفتگوی سازنده در مورد مسئولیت ها و حقوق در جامعه اطلاعاتی

۵-     حمایت سازمانها و افراد برای به اشتراک گذاشتن دید نرم افزارهای آزاد

۶-     ترویج دید و عملکرد شفاف و مسئول در سازمانها

جشن آزادی نرم افزار در ایران:

اما امسال مراسم جشن روز آزادی نرم افزار در تهران به همت گروه کاربران نرم افزار آزاد ایران و بنیاد دانش آزاد، پنج شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۱ در فرهنگسرای شفق (یوسف آباد) واقع در پارک شفق از ساعت ۹ الی ۱۸ برگزار می گردد.

امسال بجز تهران این جشن توسط گروه‌های فعال کاربری رفسنجان، ساری، مشهد، اصفهان، کرج و شاهین‌شهر برگزار می‌شود.

شرکت درمراسم برای عموم آزاد بوده و نیازی به داشتن هیچ شرایطی جز علاقه مندی نیست.برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت روز آزادی نرم افزار مراجعه نمایید و همچنین برای اطلاع از برگزاری این جشن در شهر خود می توانید به وب سایت LUG  شهر خود مراجعه نمایید.

منابع: طرفداران فدورا، softwarefreedomday

خبر تکمیلی:

بنابراعلام صفحه رویداد جشن آزادی نرم فزار تهران برنامه این رویداد که قرار بود پنج شنبه ۲۳ شهریور در تهران برگزار شود، لغو شده است. دلایل لغو این رویداد مشخص نیست.