هشتمین نشست «پژوهشگران رسانه‌های اجتماعی ایران»

هشتمین نشست جامعه «پژوهشگران رسانه‌های اجتماعی ایران» شنبه ۲۵ شهریور ماه جاری با حضور دکتر یونس شکرخواه، رئیس موسسه مطالعات آمریکای شمالی و اروپا دانشگاه تهران در فرهنگسرای رسانه برگزار می شود.

به گزارش رسانه های اجتماعی، سخنران این نشست، حسین کرمانی، کارشناس ارشد علوم ارتباطات اجتماعی دانشگاه تهران است که پایان نامه خود با عنوان  «سنجش سرمایه اجتماعی در شبکه های اجتماعی مجازی» را ارائه می کند. وی در چکیده پایان نامه خود که به راهنمایی، دکتر حمید عبدالهیان و مشاوره دکتر علیرضا دهقان انجام داده، آورده است:

شبکه های اجتماعی مجازی در چند سال اخیر گسترش روز افزونی داشته اند. گسترش این شبکه ها موجب شده است تا محققان سوالهای متعددی درباره تاثیر آنها بر زندگی افراد مطرح کرده و با انجام تحقیقات مختلف در پی پاسخگویی برآیند. یکی از مهمترین این شبکه ها که در حال حاضر دومین سایت پر بیننده جهان است، سایت شبکه اجتماعی فیس بوک می باشد که اخیرا توجه محققان بسیاری را به خود جلب کرده است. این شبکه ها بدلیل ویژگی های ساختاری خود که مهمترینشان شبکه بودن آنهاست، باعث می شوند تا افراد در این شبکه ها دارای سرمایه ای اجتماعی شوند. این سرمایه اجتماعی اشتراک ها و افتراق هایی با سرمایه اجتماعی در دنیای واقعی دارد. هدف این مقاله این است که با استفاده از رویکردهای موجود برای سنجش سرمایه اجتماعی و با بکارگیری تکنیک مثلث بندی متشکل از روش مشاهده مشارکتی و پژوهش میدانی، این اشتراک ها و افتراق ها را شناسایی کرده و مشخصا شاخص هایی که کاربران با بکارگیری کنش های نشانگر آن شاخص ها، سرمایه اجتماعی خود در سایت شبکه اجتماعی فیس بوک را تولید می کنند شناسایی کند و سپس رابطه این متغیر با مشارکت سیاسی و مدنی کاربران در دنیای واقعی را بسنجد.

گفتنی است، هشتمین نشست جامعه  «پژوهشگران رسانه‌های اجتماعی ایران» توسط وب سایت رسانه های اجتماعی و دبیرخانه همایش «روز رسانه های اجتماعی» و با همکاری فرهنگسرای رسانه و شرکت لایف وب برگزار می شود.

مکان: بلوار کشاورز (جنب میدان ولیعصر)- نبش کوچه برادران مظفری – فرهنگسرای رسانه

زمان: شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۱ – ساعت ۱۷ الی ۱۹

لازم به ذکر است که حضور علاقه مندان در این نشست آزاد است.