دو روز پیش ۱۶ شهریور روز وبلاگستان فارسی بود. در این روز بلاگرها درباره مشکلات و فرصت های پیش روی وبلاگ نویسی می نویسند اما به نظرم همه حرف ها زده شده و  چیزی برای نوشتن باقی نمانده است. (تگ وبلاگ نویسی رسانه های اجتماعی و سایت پرشین بلاگ دی نیز به این موضوع پرداخته است.)

یقینا بزرگترین ظرفیت و فرصت وب فارسی، وبلاگستان و بلاگرها هستند. بی شک تاثیرگذارترین نیز به شمار می روند. اما سوال این است که چرا رویداد مستقل در این زمینه نداریم؟ رویدادها و همایش های گوناگون که توسط بخش خصوصی در این حوزه در کشور برگزار می شود (جشنواره وب ایران، همایش روز جهانی کاربرد پذیری، همایش روز رسانه های اجتماعی، همایش استانداردهای وب، استارتاپ ویکند و …)  اما از تاثیرگذارترین رسانه اجتماعی ایران غافل هستیم.

شاید چون بلاگ یک رسانه اجتماعی فکر کنیم که در قاموس همایش روز رسانه های اجتماعی گنجانده می شود اما به نظرم ظرفیت وبلاگستان فارسی اینقدر زیاد است که باید یک رویداد مستقل و جداگانه داشته باشد. وبلاگستانی که سال هاست از روزی که سلمان جریری  در صفحه وبی که آن را «وبلاگ سلمان» می نامد،چنین نوشت: (دیروز افتخار دیدن حضوری سلمان را داشتم)

weblog (وب نوشت) اصلا یعنی چی؟وب نوشت بر وزن دست نوشت یک اصطلاح من در آوردی است! خیلی جدی نگیرید! اما weblog به وب سایت یا homepage ای میگن که شامل نوشته های شخصی یک نفر راجع به چیزها و نکات جالبی که میبینه یا بهشون فکر میکنه هست. weblog ها معمولا هر روز update می شوند. میتونید مجموعه ای از weblog کلی آدم رو در این قسمت از سایت google ببینید.

منتظر نباشیم که شرکت یا مجموعه ای بزرگ در این زمینه پیش قدم شود. تجربه همایش های قبلی نشان داده است که چند بلاگر در کنار یکدیگر می توانند به راحتی یک رویداد بزرگ را به بهترین نحو ممکن برگزار کنند. پس منتظر نمانیم و پیش قدم شوید.

به مناسبت این روز، تصمیم گرفتم که رسانه های اجتماعی را از حالت تک نویسنده ای  (“من”) خارج کنم و دست یاری و همرای عزیزانی و خوانندگانی که به این عرصه علاقه مند (تگ ها) هستند را می فشارم که به نام خودشان و به کام دیگران در اینجا مطلب بنویسند. اگر افتخار همراهی می دهید به تماس با من بروید و با “ما” همراه شوید.