یکی از سوالات اساسی که همیشه ذهنم را مشغول کرده است این است که من به عنوان یک وبلاگ نویس (بلاگر) چه وظیفه ای به عهده دارم، به عبارتی باید چه محتوایی تولید کنم؟ از اخبار شگفت انگیز فناوری و سوشال مدیا بگویم؟ یا آمار تاثیرگذاری آن را ارایه دهم؟ یا اینکه مفاهیم مختلف رسانه های اجتماعی را بیان کنم؟

حقیقت امر این است که در ابتدای نوشتن آمار و اخبار برایم جذابیت داشت، اما به مرور در کنار آن افکارم بیشتر درگیر مفاهیم شد تا آمار و اخبار! به عنوان مثال، اخباری که آقای دکتر علیرضا مجیدی در یک پزشک می نویسد به نظرم بیشتر به روی تاثیر فناوری تمرکز دارد که این بسیار در زمینه فرهنگ سازی فناوری تاثیرگذار است و تاخرفرهنگی در این زمینه را پوشش می دهد.

اما در بعد نظری، باید دید مفهوم به معنای Concept چه تعریف دارد که بخواهد درباره مسائل مختلف ارایه شود، مفهوم یک واحد شناختی از یک مصداق است. یک ایده انتزاعی یا نماد ذهنی از یک “واحد دانش” است. به عنوان مثال به مطلب اخیر پرهام باغستانی درباره مفاهیم اینترنت و وب توجه کنید.

مفهوم یعنی، فهم ما از یک شیء یا ایده است، یک تصور عمومی یا یک فکر درباره فهم است (برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مفهوم به ویکی پدیا مراجعه کنید).

به عنوان مثال، ویکی پدیا درباره مفهوم درباره سوشال مدیا می گوید، رسانه های اجتماعی، رسانه هایی برای تعامل اجتماعی است. آنها از تکنیک‌های ارتباطی بسیار در دسترس و گسترش‌پذیر استفاده می‌کنند (مطلب همشهری آنلاین درباره مفاهیم رسانه های اجتماعی را مطالعه کنید).

حال اگر بخواهیم به آمار رسانه های اجتماعی توجه کنیم، پیشنهاد می کنم، ویدیویی جدیدی درباره انقلاب رسانه های اجتماعی در سال ۲۰۱۱ را در این لینک یوتیوب مشاهده کنید.

به طور کلی، اخبار، آمار، درجه تاثیرگذاری و مفاهیم باید در کنار یکدیگر به کار رود اما به نظرم در نهایت مفاهیم نقش اساسی تری نسبت به سایرین دارد. زیرا نقشه راه و چارچوب ها را مشخص می کند تا دچار انحراف در معانی نشویم. شما چه فکر می کنید؟