نوروز نزدیک است، نزدیک‌تر از آنجه که ما فکر می‌کنیم. منتظر تکرار آیین‌ها و نمادهای نوروز هستیم اما امسال قرار است کمپین پرستو جان، جان تازه‌ای به نوروز ما بدهد.

کمپین پرستو نوروز

کلاس پرنده در وبلاگ خود آورده است، قصد دارد با برگزاری یک کمپین آنلاین، این نماد نوروزی را دوباره به مخاطبانش یادآوری کند و اینگونه سهمی کوچک در پایداری فرهنگ مان داشته باشد. این کمپین که عمدتا برای مخاطب بزرگ سال طراحی شده، شامل حوزه ها و جهان های موازی موثر بر یکدیگر است.

پرنده پرستو المانی کاملا آشنا و ایرانی از بهار و نوروز است که متاسفانه در دهه های اخیر نقش آن بسیار کمرنگ شده است. رد پرستو را در بسیاری از آثار فرهنگ روزمره و باورهای عامیانه و در عین حال آثار ادبی و هنری مان می توان یافت. در کتاب های قدیمی فارسی سال چهارم، کودکان در اسفند ماه به شعری  می رسیدند از پروین دولت آبادی با این نام «باز می آید پرستو نغمه خوان» که نوید بهار را می داد.

در این کمپین به بررسی نقش پرستو در باورهای عامیانه ایرانی و فرهنگ گذشته ایران خواهیم پرداخت. همچنین هنرمندان بسیاری به کمپین ما پیوسته اند و سعی دارند تا با خلق یک اثر در این زمینه، ما را در گسترش مفهوم کمپین یاری رسانند. اگر شما هم مایلید یکی از این هنرمندان باشید می توانید برای وبسایت و یا صفحه فیس بوک کلاس پرنده پیغام بگذارید.

در کنار فعالیت های فضای مجازی، ورک شاپ هایی نیز برای کودکان و نوجوانان طراحی کرده ایم که در آنها وجوه فرهنگی و محیط زیستی این المان را آموزش خواهیم داد و به زودی گزارش شان را در همینجا خواهید یافت.

شما می توانید در فیس بوک ، توئیتر و اینستاگرام کلاس پرنده، این کمپین را با هشتگ #پرستوجان دنبال کنید.

کاراکتر پرستو ها اثر تصویر گر خلاق و خوش ذوق «پرستو حقی» است که اختصاصا برای این کمپین آماده شده اند. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت کلاس پرنده مراجعه کنید.