روزها می گذرند با تمام سختی ها! برخی روزها به احترام این سختی ها پاس داشته می شوند. دیروز یکی از همین روزها بود. یعنی ۱۷ مرداد؛ روز تولید کنندگان حرفه ای محتوا، روز خبرنگار. قصدم نوشتن درباره این حرفه و روز؛ مشکلات و مسیرهای آن را ندارم. بلکه به نظرم نوشتن جزء احساس همدردی دیگر فایده ای ندارد.

امروز می خواهم، برخلاف همیشه یک سریال معرفی کنم با اینکه سریال و فیلم زیاد می بینم، اما کمتر به معرفی آنها می پردازم. با همزمانی روز خبرنگار تصمیم گرفتم تا سریال «اتاق خبر» (The Newsroom) را معرفی کنم تا با این حرفه در قالب سریالی جذاب و دیدنی آشنا شویم.

اتاق خبر یک سریال تلویزیونی درام امریکایی است که «آرون سورکین» (Aaron Sorkin) آن را خلق کرده است. از کارهای شاخص سرکین می‌ توان به نویسندگی فیلمنامه‌های مانی بال (MoneyBall) و شبکه اجتماعی (Social network) اشاره کرد. سورکین جایزه امی را برای سریال «بال غربی» ( The West Wing) برده است.

این درام غنی، در سال ۲۰۰۹ کلید خورد، و سال گذشته رسما توسط شبکه HBO خریداری شد. زیبایی این سریال در این است که حوادث چندسال گذشته جهان را به تصویر می کشد. خط داستان اصلی سریال پیرامون یک گزارشگر و مجری بسیار معروف و بسیار خوشفکر و باهوش یک شبکه نسبتاً پرمخاطب است که با تصمیم نسبتاً تحمیلی مدیر شبکه تصمیم می‌ گیرد با انتخاب یک مدیر اجرایی برای بخش خبری خود، روح تازه‌ای در کالبد بیجان جریان رسانه‌ای بدمد. چالش‌های درونی، عاطفی و حرفه‌ای وی و تیم همراه وی بخش عمده داستان سریال را شامل می‌شود.

در این سریال “جف دانیلز” (Jeff Daniels)، نقش اول آن است و بازیگران سرشناسی همچون “امیلی مورتیمر”، “دو پاتل”  و “سم واتراستون” نیز به ایفای نقش می پردازند.

اتاق خبر  در ۲۴ ژوئن ۲۰۱۲ در شبکه تلویزیونی HBO استارت خورد و بیش از ۲٫۱ میلیون تماشاگر آن را دیدند و در حال حاضر فصل اول این سریال تمام شده است و فصل دوم آن نیز تمدید شده است.

این سریال در آی ام دی بی نیز، تاکنون رتبه ۸٫۸ را از ۱۰ گرفته است. سریال اتاق خبر ،حقایقی درباره اینکه روزنامه نگاری واقعا چگونه باید باشد و همچنین وضعیت فعلی این حرفه نمایش داده می شود و بر دسیسه های اجتماعی این شغل تمرکز کرده و دیالوگهای بسیار قوی و محکمی دارد.

سریال جدید کانال اچ بی او با نام اتاق خبر (newsroom) به پشت صحنه شبکه های خبری آمریکا می پردازد. اولین قسمت از سریال اتاق خبر داستان خبرنگارانی را روایت می کند که در تلاشند تا رکن قدرت را به تلویزیون باز گرداند. با گفتن حقایق به صاحبان قدرت، شخصیت اصلی این سریال به نام ویل مکاوی در قسمتی از صحنه های آغازین فیلم می گوید: ” زمانی که شما می پرسید که چه چیزی آمریکا را بزرگترین کشور در جهان کرده است، من نمی دانم که از چه چیزی سخن می گویید.”

در این سریال جدید، حقایقی درباره اینکه روزنامه نگاری واقعا چگونه باید باشد و همچنین وضعیت فعلی این حرفه نمایش داده می شود. همچنین والکر که یک مفسر خبری است می گوید: “بسیاری از گزارشگران، تهیه کنندگان و مجریان برنامه های خبری که این سریال را می بینند باید به این فکر کنند که چگونه ما به اینجا رسیدیم؟”