رسانه‌های همگرا اصطلاحی است که بسیاری از بازاریابان ممکن است درباره آن شنیده باشند اما بسیاری نیز شاید با این اصطلاح محیط رسانه‌­ آشنا نباشند. اساسا، رسانه‌­های همگرا ناحیه‌­ای است که بین دو نوع از سه نوع رسانه درآمدزا، شخصی و پولی همپوشانی دارد. این همپوشانی یک فرصت مغتنم است و باید به عنوان یک نقطه کانونی در هر برنامه­ بازاریابی مد نظر قرار گیرد.

«میشل بریتو» معاون ارشد رییس در استراتژی کسب‌وکار اجتماعی شرکت ادلمن، کتابی با عنوان « برند شما، رسانه بعدی شرکت شما» تالیف کرده است که این مطلب گزیده ای از کتاب او درباره اهمیت رسانه‌­های همگرا برای استراتژی بکارگیری محتوا می‌­باشد.

مشتریان معمولا افرادی غیر قابل پیش بینی هستند که در زندگی روزانه شان فعال می‌باشند. هنگامی که شما این موضوع را با واقعیت وجود محتوای مازاد در بازار و همچنین مصرف کنندگانی که کمبودها را مورد توجه قرار می­‌دهند، ترکیب می­‌کنید؛ برای شما دسترسی به مشتریان از طریق پیام­‌هایتان بسیار سخت­‌تر خواهد بود. همین موضوع بیانگر علت اهمیت رسانه­­‌های همگرا برای استراتژی­ محتوای برند شماست.  

Converged Media

 آنچه که شما بر روی کانال­­‌های رسانه­‌های شخصی خود (وب سایت­‌های سازمانی، وبلاگ­‌ها و …) انجام می­‌دهید، نمی­‌تواند به تنهایی به عنوان مقیاس درنظر گرفته شود و یا به شما اجازه دهد تا به طور موثری دنبال کردن آنلاین افراد دیگر را افزایش دهید. البته این کار برای بهینه سازی وب‌­سایت و وبلاگ سازمان (شرکت) شما و جوامع جستجوی آنلاین مفید است و محتوای جذابی برای جوامع موجود شما فراهم می­‌کند. اما بدون یکپارچه سازی طرح­‌های رسانه­‌های شخصی خود با مثلا رسانه­‌های پولی، شما نمی­‌توانید به یک  بازار انبوه با محتوای درحال تغییر دست یابید.

 این همان چیزی است که می‌­تواند درباره رسانه­‌های پولی (مانند تبلیغات سنتی، اسپانسرها و…) گفته شود. به طور سنتی و پیش از آنکه رسانه­‌های اجتماعی به وجود آیند، رسانه­‌های پولی تقریبا تنها کانال ارتباطی برندها با مشتریان خارج از روابط عمومی­‌ها بودند. با ظهور شبکه‌­های اجتماعی و افزایش تکثیرمحتواهای عمومی، دسترسی به مشتریان تنها ازطریق رسانه‌­های پولی، دشوار شد. به علاوه آنکه مشتریان معمولا دیگر تبلیغات سنتی تنها را نمی­‌پذیرند، آنها را فیلتر می­‌کنند و یا به سرعت از آنها چشم پوشی می­‌کنند.

همگرایی اینجاست!

 درحالیکه رسانه‌­های درآمدزا ـ با مثبت فرض کردن آن ـ همیشه برای پیشرفت و توسعه برند شما خوب است، شما نمی‌­توانید از این محتوا چشم پوشی کنید و امیدوار باشید که به طور منظم ادامه یابد.همچنین برای تعامل عمومی جامعه وبهره مندی از حمایت مشتری، فرصت بهترزمانی نصیب شما خواهد شد که بتوانید گفتگوهای رسانه‌­های درآمدزا را با رسانه­‌های پولی و رسانه­‌های شخصی ادغام کنید. موقعیتی را تصور کنید که شما درحال استفاده از قدرت دسترسی به رسانه­‌های پولی، برای مشخص کردن مشتریانی هستید که چیزهای بسیاری در مورد برند شما می گویند. این موضوع می­‌تواند از طریق رسانه‌­های همگرا انجام شود و آن محتوا قابل اعتماد است.

مزایای استفاده از رسانه‌های همگرا

 دلایل بسیاری وجود دارد برای اینکه چرا بهره مندی از رسانه­‌های همگرا در استراتژی بازاریابی، یک عمل هوشمندانه است که باید توسط شما انجام شود:

  • مصرف کنندگان نیازدارند قبل از شروع به باور کردن پیام شما، آنها را ببینند، بشنوند و یا ۳ تا۵ بار با پیام شما تعامل داشته باشند. تنها راه انجام این کار، استفاده ازشکل­‌های گوناگون رسانه‌­های همگرا است
  • رسانه‌­های پولی همیشه دردسترس است. در عرض چند دقیقه، شما می­‌توانید محتوای خود را در مقابل دیدگان میلیون­‌ها نفر قرار دهید و زمانی که شما بتوانید محتوایی با “ارزش افزوده” مانند پررنگ کردن داستان­‌های کاربران (رسانه­‌های درآمدزا) رابکاربرید،  تعداد ترافیک­‌های شما به طوربالقوه تا مرز انفجار پیش می­‌رود ومصرف کنندگان به احتمال زیاد، اعتماد به پیام­های شما را آغاز می‌کنند.
  • هرزمان که شما یک آپدیت استاتوس بر روی صفحه فیس بوکتان ارسال می­‌کنید، شماتنها به ۸ تا ۱۰ درصد از طرفداران فعلیتان دسترسی پیدا کرده­‌اید. بنابراینبا هدایت به روز رسانی­‌های خود به سمت پست­‌های ترویجی، شما می­‌توانید به درصد بالاتری از جامعه خود دست یابید.
  • با اعمال نفوذرسانه­‌های درآمدزا و نمایش آن درون کانال­‌های رسانه های شخصی خود، شما اساسا در حال ایجاد حمایت از برند هستید و به آن دسته از مصرف کنندگانی که شما را دوست دارند، اجازه می دهید که به شما در گفتن داستان برندتان کمک کنند.

حقیقت این است که اگر شما در یکپارچه سازی و هم ردیف کردن رسانه‌­های درآمدزا، پولی و شخصی با شکست مواجه شوید، درحال حاضر یک نقطه ضعف برای شما خواهد بود. شما باید کمتر درباره آنچه که رقبای شما انجام می‌­دهند نگران باشید و بیشترباید متوجه میلیاردها توییت، آپدیت استاتوس­‌ها، پیام­‌های متنی وهمچنین سه هزار یا تعداد بیشتر پیام­‌های بازاریابی باشید که زندگی مصرف کنندگان را هر روز با وقفه مواجه می­‌سازد.

به گفته گروه آلتیمتر، امروزه بازاریابانی که در یادگیری آشتی بین رسانه­‌های درآمدزا، پولی و شخصی با شکست مواجه می‌­شوند، دارای یک نقطه ضعف مجزا می‌­باشند و ممکن است خود را در حال تقلا و تلاش برای رسیدن به خواسته‌­هایشان بیابند.