سریال هوملند

سریال میهن یا همان هوملند (Homeland) که در ژانر درام – هیجانی تولید شده است. به پشت پرده اتفاقات دستگاه‌های امنیتی آمریکا و مبارزه آنها با تروریسم‌ها می‌پردازد و تاکنون مخاطبان زیادی را درگیر خود کرده و البته نقدهای بسیاری را مخصوصا از سوی جوامع مسلمان در پی داشته است.

مجموعه‌ تلویزیونی هوملند محصول آمریکاست که توسط الکس گانسا و هاوارد گوردون از اکتبر ۲۰۱۱ برای شبکه شوتایم تولید شده‌ است. این سریال بر پایه مجموعه تلویزیونی اسراییلی اسیر جنگی (Prisoners of War)، به تهیه‌کنندگی گیدئون راف است. نقش اول سریال، کلیر دانس در نقش کری متیسون استد. متیسون، افسر عملیاتی سیاست که در طی تحقیقاتش در عراق به افسر تازه رها شده از دست القاعده مشکوک می‌شود. وی براین عقیده است که این افسر به سمت دشمن متمایل شده تا به امنیت ملی صدمه وارد نماید. اما رابط احساسی آن در این فیلم نیز نقش ویژه‌ای برای او در این سریال شامل شده است.

هوملند

آغاز و جوایز هولمند

این روزها شبکه‌های کابلی بیشترین تولیدات بهتری نسبت به سایر شبکه‌ها ایجاد می‌کنند زیرا مبتنی بر مخاطب ساخته می‌شوند. یعنی قرارداد یک فصل بسته می‌شود و اگر مخاطب استقبال کرد فصل دیگر تمدید می‌شود. هوملند در ایلات متحده در شبکه کابلی شوتایم پخش می‌شود و توسط فاکس ۲۱ تولید شده‌ است.

در ۲۲ اکتبر ۲۰۱۲، مسئولان شبکه شوتایم تصمیم گرفتند تا مجموعه را برای فصل سوم نیز ادامه دهند. این مجموعه مورد نقدهای زیادی قرار گرفته است و چندین جایزه از قبیل جایزه امی آخرشب برای بهترین مجموعه درام، بهترین بازیگر مرد و بهترین بازیگر زن در سال ۲۰۱۲ و جایزه گلدن گلوب برای بهترین مجموعه تلویزیونی – درام در سال‌های ۲۰۱۲ را کسب کرده است.

سریال هوملند

بازیگران

دامین لویس در نقش نیکلاس برودی، گروهبان نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا، که در طی عملیا نیروی دلتا و بعد از تحمل هشت سال اسارت توسط القاعده آزاد شد و البته کری به وی مشکوک بود و روابط وی و کری در فیلم نیز چالش‌های بسیاری را ایجاد کرد.  مندی پاتینکین در نقش سول برنسون، رییس بخش خاورمیانه‌ی سیا. وی رییس سابق کری و راهنمای وی بوده‌است. مورینا بکرین در نقش جسیکا برودی، همسر نیکلاس برودی نیز نقش مادر و همسری را بازی می‌کرد که خود پایش سست شده بود!

فصل سوم و آغاز نقدها 

فصل سوم این سریال آغاز نقدها و چالش‌های اساسی برای آن بود. فصلی که رویکردی متفاوت‌تر نسبت به دو فصل دیگر داشت و اتهامات به کشورهای مختلف از جمله ایران و لبنان نیز در آن به وضوح به چشم می‌خورد.

در قسمت چهارم، فصل سوم از این سریال یک ایرانی به نام «مجید جوادی» به عنوان تروریست اصلی حمله به سازمان اطلاعاتی امریکا اعلام می شود اما نکته مهم در این میان آن است که این تروریست قصد دارد با نام «ناصر حجازی» کار خود را انجام دهد! بله اشتباه نمی‌کنید، ناصر حجازی دروازبان تیم ملی و باشگاه استقلال!

مجید جوادی

البته آنها کاملا از این انتخاب آگاه هستند و حتی به مرگ ناصر حجاری اسطوره در سریال اشاره می‌کنند! اما نکته اساسی این است که چرا آنها چنین انتخابی کرده‌اند؟

ایران و اسلام هراسی در هوملند!

البته داستان ایران در ایران سریال تنها به این موضوع مطمئا ختم نمی‌شود. بلکه یکی از بازیگران اصلی این فیلم یک ایرانی است.  نوید نگهبان، متولد مشهد در ایران و تحصیلکرده تئاتر و هنرپیشگی در آلمان و حالا مقیم لس آنجلس در آمریکا و بازی در سریالی هوملند مشهور شد.

نوید نگهبان

وی در نقش ابونذیر که هدف یا تروریست اصلی دو فصل این سریال بود!که در نهایت در ابتدای فصل سه کشته شد اما بعد از مرگ وی یک حمله اساسی به مرکز عملیات امنیتی لانگی انجام شد و کشته‌های زیادی را برجا گذاشت. اینجا بود که بحث مجید جوادی به عنوان تروریست اصلی مطرح شد و قاعدتا این حضور نگاه ویژه ایرانیان به این فیلم را بیشتر می‌کند!

هوملند گویا سریال محبوب بارک‌ اوباما رئیس جمهور امریکاست! سریالی که اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی تاکنون در آن موج می‌زند. اما جذابیت‌های هالیودی و حرفه‌ای آنها مخاطب را درگیر خود می‌کند و در پستوی آن سعی می‌کنند «تصویر» اشتباه از ایران و اسلام به جهان ارائه کند!