رسانه های جایگزین در زلزله آذربایجان

رسانه های جمعی چون تلویزیون، رادیو و مطبوعات کم کم به حاشیه رانده می شوند! البته کسی آنها را کنار نمی زند بلکه عملکرد خودشان است که بساط مسیر اشتباهی را فراهم می کند.

اما  رسانه های اجتماعی چون توییتر، فیس بوک و گوگل پلاس در حال جایگزینی رسانه های جمعی هستند. نگرانی دیگر از این بابات به اوج خود رسیده است. برخی تحمل می کنند و آنها را به خدمت می گیرند. صفحه یا اکانت درست می کنند و برخی چشمان خود را به روی آنها می بندند. اما بستن چشمان به روی آنها بستن چشمان به روی مخاطب امروزی است و بستن آینده!

در زلزله اخیر آذربایجان به طور کامل شاهد این جایگزینی رسانه ای بودیم، جایی که صدا و سیما در پوشش اخبار غفلت کرد و بازتاب و انتقادات مخاطبان را دراین باره به همراه داشت. اما از آن طرف  رسانه های اجتماعی عرصه را در اختیار گرفتند و میدان داری کردند. این درحالی است اگر درباره زلزله آذربایجان گوگل کنید اخبار و پیام های تشریفاتی مختلفی دریافت می کنید تا مطالب و خدمات مفید!

زلزله آذربایجان رسانه

اما در این مطلب می خواهیم به رسانه های کوچکتر و همسو با این رسانه ها بپردازیم. رسانه های که با ایده جمع سپاری بدون هیچ ادعایی به دنبال کمک به هموطنان زلزله زده هستند.

۱-سایت کمک به زلزله زدگان آستان آذربایجان شرقی: این سایت را عده ای از فعالان وب ایران بدون حتی درج یک کپی رایت برای کمک به این مردم یک روز پس از زلزله راه اندازی کردند.

۲- سایت خبری امید برای آذربایجان: این سایت را نیز یکی دیگر از فعالان وب برای اطلاع رسانی درباره زلزله زدگان بارگذاری کرده است.

در زلزله اطلاع رسانی تنها جوابگو نیست. زلزله باکسی شوخی ندارد و خشگمین تر از این حرفاست لذا نیاز به کمک همه هموطنان است اینجاست که سایت های زیر وارد عمل شدند:

۳- سایت نت برگ نیز نت برگی به ارزش ۹۸۲ تومان به فروش آنلاین گذاشته است که تاکنون ۱۲ هزار و ۵۱۲ نت برگ توسط کاربران خریداری شده است که قرار است به مردم زلزله زده برسد. رقمی به ارزش ۱۲ میلیون و ۲۶۱ هزار تومان از طریق این سایت مردم کمک کردند.

۴- بنیاد کودک نیز با فعالیت کامل پا به عرصه گذاشته است. این بنیاد که در استانهای آذربایجان شرقی، غربی و اردبیل دارای دفتر نمایندگی فعال دارد با پرداخت آنلاین وجوه نقدی مردم را نیز جمع آوری می کند.

۴- سایت موسسه خیریه حمایت از مستمندان تبریز نیز شماره حساب خود را برای کمک های مردمی اعلام کرده است.

۵- ایران چریتی نیز با شعار “می توانم نگه دارم دست دگر را” در حال کمک به مردم زلزله زده آذربایجان شرقی است.

۶- موسسه مهر گیتی علاوه بر ارائه شماره حساب با طرح تعمیر و ارتقاء کامپیوترهای دست دوم و اهداء آنها به مدارس استانهای محروم کشور نیز حرکت خلاقانه ای را انجام داده است.

و ۷- بدون هیچ حرفی، هرکسی هرکار می تواند برای زلزله زدگان انجام می دهد. مردم ایران دربحران های این چنینی انسانیت خود را همیشه نشان داده اند.  مطمئا این لیست می تواند طولانی تر از این باشد اما در عین حال  پیشنهاد می کنم این مطلب نیما، آرش، آق بهمن و امیر را بخوانید و اگر فکر می کنید که مطلب یا سایتی باید در این لیست باشد که من فراموش کرده ام حتما از طریق کامنت یا ایمیل اطلاع دهید.