کارگاه آموزشی موبایل ژورنالیسم (روزنامه‌نگاری موبایل) در دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها برگزار شد.

جواد افتاده مدرس این دوره بود که به صورت کاربردی درباره اپلیکیشن‌های خبری و شیوه‌های نوشتن برای موبایل بحث کرد. معرفی و آموزش اپلیکیشن‌های کاربردی برای روزنامه‌نگاری نیز از دیگر بخش‌های این کارگاه بود. 

کارگاه روزنامه نگاری موبایل

به گزارش مرکز رسانه‌ها، افتاده با اشاره به روند رو به رشد تحولات رخ داده در عرصه فناوری‌های نوین ارتباطی و ظهور موبایل‌های هوشمند اظهار داشت: تحولات جدید این حوزه نه تنها توان استفاده از اطلاعات را در بین کاربران افزایش داده است، بلکه آن‌ها را به استفاده از روش‌های تعاملی، قابل فهم و شخصی‌سازی شده و جدید ترغیب می‌کند.

این پژوهشگر با اشاره به جمعیت ۶٫۹ میلیارد نفری مشترکان موبایل در جهان و ۶۱ میلیون مشترک در ایران گفت: موبایل دیگر صرفاً یک وسیله ارتباطی نیست بلکه به یک رسانه تأثیرگذار تبدیل شده که به لحاظ سرعت در انتقال اطلاعات و اخبار از عملکرد بالایی برخوردار است و نیاز است با برنامه‌ریزی‌های مناسب از امکانات و ظرفیت‌های ایجاد شده به نحو مطلوبی استفاده شود.

وی در تعریف موبایل ژورنالیسم بیان کرد: « موبایل ژورنالیسم نوشتن و انتشار گزارش خبری با استفاده از قابلیت‌های روزافزون گوشی‌های موبایل، با قابلیت اتصال به اینترنت است و هر نوع خبرنویسی تخصصی که تنها برای مشاهده و دریافت توسط گوشی‌های موبایل تهیه شده باشد، به عنوان رسانه‌نگار مبتنی بر موبایل و موبایل ژورنالیسم مطرح است».

افتاده هم‌چنین در ادامه توضیحات خود به بیان قابلیت‌های جدید تلفن‌های همراه، معرفی نرم‌افزارهای پرکاربرد این حوزه و تکنیک‌های مهم در نوشتن و اصول روزنامه‌نگاری موبایلی پرداخت.