جواد افتاده، پژوهشگر و مدرس ارتباطات در نشست «شبکه‌هاعی اجتماعی و بحران هویت»  در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات اظهار داشت: ما دچار بحران هویت در شبکه های اجتماعی نیستیم. ما دچار تغییر در شبکه‌ها و فضای آنلاین هستیم. در واقع، فضای جدیدی شکل گرفته است که باعث شده ما با یک هویت پویا و جدید مواجه باشیم که به نظر من اسمش بحران نیست. بلکه فضایی برای تمرین دموکراسی و بروز مفاهیم جدید است.

نویسنده کتاب «رسانه‌های اجتماعی» با بیان اینکه برای حل بحران هویت، باید سراغ فضای واقعی برویم و مشکلات جامعه واقعی را برطرف کنیم و بعد به سراغ فضای آنلاین برویم، گفت: ما در فضایی هستیم که زیرساخت های واقعی آن را قبلا در محیط واقعی تجربه کرده ایم. وقتی در فضای فیزیکی امکان تخلیه و برطرف کردن نیازها فراهم نشود. افراد برای تخلیه نیازهایشان به سمت فضای مجازی می‌روند. به عنوان مثال تلگرام یک اپلیکیشن پیام رسان شخصی است اما در ایران نقش و کارکرد شبکه اجتماعی را ایفا می‌کند.

وی با بیان اینکه «خیلی ها معتقد هستند استفاده غیر واقعی از شبکه های اجتماعی باعث می‌شود افراد از خود واقعی‌شان دور شوند، افزود: ما با پدیده معتادان سلفی (Selfie Addict) مواجه هستیم. افرادی که در یک روز بیش از اندازه و به صورت افراطی از خود سلفی می‌گیرند. روان‌شناسان در این باره می‌گویند، معتاد سلفی یک اختلال روانی است که باید درمان شود. نکته دیگر این است که ما در موضوع هویت، هویت های جعلی و همچنین هویت‌های سرقتی زیاد داریم. این مفاهیم موضوعات جدی در دنیا و ایران است.

وی با اشاره به اینکه در دنیای امروز هویت از طریق فضای آنلاین ایجاد و گسترش می‌یابد، خاطرنشان کرد: بهترین راه ساخت هویت امروز تولید محتوای مفید و اثرگذار است زیرا باعث می‌شود دیگران یک «تصویر» درست و حرفه‌ای از ما داشته باشند.