وب ۲٫۰ تاکنون پایه مفاهیم گوناگون از جمله کار ۲٫۰، روابط عمومی ۲٫۰ و غیره شده اما این بار ورود وب ۲٫۰ به سازمان را بررسی می کنیم و سعی می کنیم به این سوال پاسخ دهیم که سازمان ۲٫۰ دقیقا به چه معنی است؟

سازمان ۲٫۰، استفاده از فناوری های وب ۲٫۰ در داخل یک سازمان است که فرآیند کسب و کار را در حالی که همکاری افزایش می یابد، ساده می کند – اتصال مردم از طریق ابزارهای رسانه های اجتماعی نیز محسوب می شود.

سازمان ۲٫۰ با هدف کمک به کارمندان، مشتریان و تامین کنندگان همکار برای اشتراک و سازماندهی اطلاعات فعالیت می کند. اندرو مک آفی، استاد دانشگاه هاروارد سازمان ۲٫۰ را ” استفاده مبرم از پلتفرم های نرم افزاری اجتماعی در درون سازمان یا بین سازمان ها و همکاران یا مشتریان خود” می داند.

تاریخچه سازمان ۲٫۰

اندرو مک آفی، استاد دانشگاه هاروارد در سال ۲۰۰۶ از اصطلاح «سازمان ۲٫۰» برای تشریح چگونگی استفاد سازمان ها از فناوری های وب ۲٫۰ در داخل یا خارج استفاده کرد.

نمونه های از سازمان ۲٫۰

وبلاگ یا ویکی سازمانی

نشانه گذاری اجتماعی سازمانی برای برچسب گذاری سازمانی

شبکه های اجتماعی سازمانی

نمونه های اشتباه سازمان ۲٫۰

ویکی پدیا، یوتیوب، فیس بوک و غیره اینها برای کاربران وب هستند و نه برای سازمان ها! البته بعضی از سازمان ها از سایت هایی چون یوتیوب برای بازاریابی ویروسی استفاده می کنند، اما باید به صراحت بگوییم که این خارج از تعریف ما از سازمان ۲٫۰ است. همچنین پورتال، گروپ ویر، ایمیل و غیره منظر ما از سازمان ۲٫۰ نیست.

منابع: ۱ / ۲