بخش فارسی ویکی پدیا تا امروز بیش از ۳۴۱ هزار مقاله به زبان فارسی منتشر کرده است.

جشن ویکی پدیای فارسیسوشیال مدیا – ویکی‌پدیای فارسی در دسامبر سال ۲۰۰۳ فعالیت خود را آغاز کرد و تعداد مقاله‌های آن تا روز ۱۶ دسامبر ۲۰۰۴ به هزار مقاله رسید و تا روز ۱۰ جولای ۲۰۱۲ این مقاله‌ها از ۲۰۰ هزار مورد فراتر رفت.

به گزارش ویکی‌پدیا، به تنهایی در ماه ژانویه سال جاری میلادی نزدیک به ۵۰ هزار مقاله فارسی به ویکی‌پدیا اضافه شد و چند روز بعد یعنی در روز ۱۹ فوریه ۲۰۱۳ شمار مقاله‌های فارسی ویکی‌پدیا از مرز ۳۰۰ هزار گذشت.

ویکی پدیا به زبان انگلیسی بیش از چهار میلیون و چهار هزار مقاله، به عربی بیش از ۲۵۱ هزار و به زبان ترکی ۲۲۱ هزار مقاله دارد. مقالات دانشنامه ویکی پدیا توسط کاربران آن تهیه و ویرایش می‌شود و عضویت در آن آزاد است.

منتقدان ویکی پدیا می‌گویند از آنجایی که هر کس به اینترنت دسترسی داشته باشد امکان ویرایش مقالات آن را دارد، اطلاعات این دانشنامه لزوما معتبر نیست و برخی از مقالات آن بی طرفانه نوشته نشده است.

اما حامیان ویکی پدیا می‌گویند با نظارت انبوه کاربران هر بخش و برخی دیگر از سیاست‌های سایت، اشتباهات و جهت گیری مقالات این دانشنامه می‌تواند کاهش یابد.

این در حالی است که قرار بود هفته گذشته جشن ۱۰ سالگی ویکی‌پدیا در دانشگاه تهران برگزار شود که فرهاد رهبر رئیس دانشگاه تهران با برگزاری آن مخالفت کرد.

منبع: ایسنا