ویکی‌پدیا در پروژه‌ای جدید صدای افرادی را که صفحه‌ای در ویکی‌پدیا دارند٬ در فایل‌های ۱۱ ثانیه‌ای اختصاصی برروی صفحه‌ آنان قرار می‌دهد.

سوشیال مدیا – دانش‌نامه آن‌لاین ویکی‌پدیا در پروژه جدیدی که به تازگی آغاز کرده قرار است صدای سوژه هر مقاله خود را در حد ۱۱ ثانیه در آن مقاله بگنجاند. مقالاتی که درباره افراد است از این پس به‌تدریج شامل فایل صوتی ۱۱ ثانیه‌ای از صدای آن فرد خواهد بود که خود را معرفی می‌کند و اطلاعاتی اندک نظیر محل تولدش را می‌گوید.

این کار به مخاطب ویکی‌پدیا کمک می‌کند هم صدای کسی را که مقاله درباره‌اش نوشته شده بشنود و هم تلفظ صحیح اسم او را بشناسد.

wikivipنام این پروژه٬ پروژه معرفی صدا “ویکی‌ویپ” (WikiVIP) است.

این پروژه در چند روز اخیر معرفی شده است و تا کنون کم‌تر از انگشتان یک دست صدای افراد را افزوده است. افرادی که صدای آن‌ها به ویکی‌پدیا افزوده می‌شود لزوما ستاره‌های سینما یا حوزه‌های مشابه نیستند٬ بلکه می‌توانند فعالان یا همه کسانی نیز باشند که به هر نحو صفحه‌ای در ویکی‌پدیا به آن‌ها اختصاص یافته است.

از آن‌جا که این پروژه تنها چند روز است کار خود را آغاز کرده مشخص نیست که آیا زبان فایل‌های صوتی قرار است همگی به انگلیسی باشند یا هر فردی به زبان مادری خود ۱۱ ثانیه سخن خواهد گفت.

در این چند روز لهجه فایل‌های ضبط شده بیش از هر چیز انگلیسی است، چون چند نفری که صدایشان افزوده شده نظیر یک سیاستمدار و یک دست‌اندرکار رسانه انگلیسی‌ هستند.

به گزارش دویچه وله، در بخشی دیگر از این پروژه داوطلبان همکار دانش‌نامه ویکی‌پدیا در حال ساخت آرشیوی از صداهای افراد مشهوری هستند که از میان فایل‌های رادیو بی‌بی‌سی جمع‌آوری شده است.

در این آرشیو صدای افراد مختلف نظیر برناردو برتولوچی٬ کارگردان مشهور ایتالیایی٬ یا داستین هافمن٬ بازیگر بزرگ آمریکایی٬ دیده می‌شود.

فایل‌های صوتی این صداها بیش از ۱۱ ثانیه نیز هستند، ولی به یک دقیقه نمی‌رسند. این بخش از پروژه حاصل همکاری مشترک بی‌بی‌سی و بنیاد ویکی‌مدیا (بنیاد خالق ویکی‌پدیا و دیگر ویکی‌ها) است. در این پروژه بی‌بی‌سی برای اولین بار پروانه صداهای خود را عمومی کرده است البته فایل کامل همچنان در مالکیت بی‌بی‌سی است.

منبع: ایسنا