ششمین همایش سالیانه مؤسسه مطالعات ملی، با عنوان «فضای مجازی و هویت» با مشارکت مرکز تحقیقات هویت و تمدن آوا، خانه اندیشمندان علوم انسانی، انجمن علوم سیاسی ایران، انجمن جامعه‌شناسی ایران، انجمن ایرانی روابط بین الملل و پژوهشکده مطالعات فرهنگی اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری اطلاعات برگزار می شود.فضای مجازی

به گزارش خبرگزاری مهر این همایش دوشنبه ۵ اسفندماه سالجاری از ساعت ۹ تا ۱۷ در سالن اصلی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می شود.
دکتر شقایق حیدری، دبیر علمی همایش، در این رابطه می گوید «این همایش با استقبال خوبی از سوی پژوهشگران و علاقمندان مواجه شده است. تاکنون ۳۱۵ چکیده به دبیرخانه همایش واصل شده و باوجودی که مهلت ارسال چکیده به پایان رسیده، هنوز شاهد ارسال چکیده های محققین محترم هستیم. از این تعداد تاکنون حدود ۱۸۰ چکیده پذیرش شده و تعداد ۱۰۰ چکیده در مرحله اصلاح قرار دارند. کلیه چکیده های پذیرش شده در کتاب چکیده مقالات همایش چاپ خواهد شد.
نکته قابل توجه این است  چکیده ها به لحاظ تنوع جغرافیایی، موضوعی، دانشگاهی و… در وضعیت بسیار خوبی قرار دارند. موضوعاتی مانند سبک زندگی، تهدیدات فضای مجازی بر خانواده ها، سیاستگذاری هویتی در فضای مجازی، آسیب شناسی فضای مجازی، آینده پژوهی هویتی در فضای مجازی، ظرفیت های هویت ایرانی- اسلامی در فضای مجازی، فراتحلیل مطالعات هویتی در فضای مجازی و… از مهمترین موضوعات ارسالی به همایش هستند. موضوعات جدیدی مانند وی چت، اینستاگرام، حضور دولتمردان در فضای مجازی و… نیز از مباحثی بوده اند که پژوهشگران جوان به آنها اقبال زیادی نشان داده اند.
روند ارسال مقاله به دبیرخانه همایش نیز خوب ارزیابی می شود  تاکنون حدود ۶۵ مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شده که در فرآیند ارزیابی و داوری قرار گرفته اند. مهلت ارسال مقاله تا پایان دی ماه پیش بینی شده است».
کتاب و لوح فشرده چکیده مقالات، در خلال برگزاری همایش توزیع خواهد شد. دست اندرکاران همایش درصدند با تلاش فراوان کتاب مجموعه مقالات را آماده­ سازی و در روز همایش منتشر و ارایه نمایند. خانه اندیشمندان علوم انسانی، در خیابان استاد نجات اللهی (ویلا)، نبش ورشو، واقع است.

منبع: مهر