به زودی برای توییت کردن،باید مراقب دستگاه دروغ سنج نصب شده روی توییتر باشید.

Twitter-quake

دانشمندان در دانشگاه شفیلد انگلیس در حال توسعه سیستم کامپیوتری جدید هستند که مانند دروغ سنج عمل می کند و قرار است روی سرویس توییتر نصب شود.

این سیستم روی ۱۴۰ کارکتر یا کمتر قضاوت راست و دروغ را انجام خواهد داد. نصب دروغ سنج روی شبکه‌های اجتماعی می تواند صحت و سقم خبر ارسالی را تشخیص دهد و این سیستم به اطلاع رسانی صحیح در فضای مجازی و به خصوص شبکه های اجتماعی کمک می کند.

بنا برا این گزارش، در حال حاضر هر دروغی بنام خبر توسط هر منبع وارد و ناوارد و مغرض و غیره روی شبکه های اجتماعی منتشر می شود و عده ای نیز به عنوان دنباله رو آن را دنبال می کنند و با تلف کردن وقت  بعدا متوجه می شوند دروغ بوده است اما این سیستم که نامش را Pheme (در زبان یونانی یعنی شایعه پر جنجال) گذاشته اند می تواند توییت‌ها را از لحاظ راستی و درستی بسنجد.

جلوگیری از شایعات بی پایه و اساس، هدف اصلی است که محققان اروپایی توسعه دهنده Pheme آن را دنبال می کنند.ظاهرا این دروغ سنج روی شورش های سال ۲۰۱۱ لندن مورد آزمایش قرار گرفته است. دو خبر فرار حیوانات از باغ وحش لندن و آتش سوزی در چرخ و فلک لندن و غیره باعث شد تا دروغ سنج اینترنتی ساخته شود.

کالینا بونچوآ از محققان این پروژه در دانشگاه شفیلد می گوید به صورت آنلاین سیستم Pheme اطلاعات را آزمایش و ردیابی کرده و با اصل ان تطبیق می دهد و میزان واقعی بودن آن را به سرعت مشخص می کند.

حکومت، ستادهای بحران، سازمانهای صلیب سرخ و امور اضطراری و خبرنگاران با این سیستم می توانند صحت خبر را مشاهده کنند

منبع: خبرآنلاین