سیدمحمد غرضی درباره چرایی فیلترشدن بسیاری از شبکه‌های اجتماعی توسط دولت‌ها گفت:‌ چنانچه دولتی با آرائی بالغ بر ۸۰ درصد مردم روی کار بیاید شبکه‌های اجتماعی می‌توانند مفید واقع شوند، ولی چنانچه دولتی با آراء کمتر از ۸۰ درصد روی کار بیاید به دلیل ترسی که از شبکه‌های اجتماعی دارد اقدام به فیلتر آن‌ها می‌کند.

غرضی شبکه های اجتماعی

 غرضی در نشستی که به عنوان بررسی کارکرد تکنولوژی در ارتباط بین دولت‌ها در دانشکده علوم اجتماعی و ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی تهران برگزار شد با بیان این‌که تا حدود دهه ۸۰ در کشور یک انسجام عمومی وجود داشت و مردم هیچگونه معارضه‌ی با دولت‌ها نداشتند، خاطرنشان کرد: از زمان روی کار آمدن دولت آقای خاتمی به بعد کم کم تعداد معارضین اجتماعی افزایش یافت و این باعث شد که دولت اقدام به فیلتر کردن بسیاری از شبکه‌های اجتماعی – مخابراتی کند.

آشنایی مردم با تکنولوژی؛ تفاوت کودتای ۲۸ مرداد و انقلاب ۲۲ بهمن

و با بیان این‌که میان کودتای ۲۸ مرداد و ۲۲ بهمن یک تفاوت عمده وجود دارد، اظهار کرد: در ۲۸ مرداد ماه مردم با دیدن یک تانک جلوی درب منازل خود فرار کردند، اما در ۲۲ بهمن ماه آن‌ها ارتش شاهنشاهی را قبضه کردند. در نتیجه تفاوت این دو انقلاب از لحاظ اجتماعی آشنایی بیشتر مردم با تکنولوژی بود.

 وی در ادامه به بیان چگونگی برخورد مردم با تکنولوژی‌های جدید پرداخت و گفت: همانطور که ویل دورانت نیز در کتاب خود گفته است طبیعت توسعه و تکنولوژی در این است که همواره با مقاومت روبرو شود. اولین مقاومت‌ها نیز از سوی انسان‌ها صورت می‌گیرد.

عرضی: من فکس را وارد کشور کردم اما بسیاری از آن امتناع کردند

 این فعال سیاسی با بیان این‌که من در دوران وزارت خود بر وزارتخانه‌های پست و تلگراف و نفت پیشرفته ترین تجهیزات را وارد کشور کردم، اظهار کرد: در آن زمان همواره ما با نیروهای خود بر سر استفاده از این تجهیزات و تکنولوژی‌ها درگیری داشتیم. به طور مثال زمانی که من دستگاه فکس را وارد کشور کردم بسیاری از مردم از جمله وزارتخانه‌های اطلاعات و امور خارجه از استفاده از این دستگاه‌ها امتناع می‌کردند و مخالف وارد کردن این دستگاه‌ها به داخل کشور بودند اما امروزه مشاهده می‌کنیم که همه ارگان‌های کشور از این دستگاه استفاده می‌کنند.

 وی با بیان این که من در دوران وزارت در وزارتخانه نفت طرح گازسوز کردن خودروها را مطرح کردم، ادامه داد: در آن دوران همگان به مخالفت با طرح گازسوز کردن خودروها پرداختند، ولی ما مشاهده می‌کنیم که از دهه هشتاد به بعد طرح گازسوز کردن خودروها در کشور به اجرا درآمده است. در کل هشت سال طول کشید تا من بتوانم دیدگاه‌های منفی در زمینه استفاده از تکنولوژی را در دوران وزارت خود به حداقل برسانم.

 تکنولوژی ودیعه‌ی الهی است

غرضی با تاکید بر این که هیچ گاه نباید نگران مقاومت‌هایی که در مقابل تکنولوژی‌های جدید ایجاد می‌شود باشیم، اظهار کرد: همان گونه که در دوران من همه به وجود دستگاه فکس کنار آمدند، از این پس نیز این گونه است. من معتقدم تکنولوژی ودیعه‌ی الهی است که خداوند برای پرستش در بین مخلوفات خود قرار داده است.

 وی در ادامه با بیان این که تکنولوژی‌های مخابراتی بدون حمایت سرمایه توانستند راه خود را پیدا کنند، اظهار کرد: همزمان با تعریف شبکه‌های دیجیتالی در کشور ما مشاهده کردیم که کم کم حاکمیت سرمایه از توسعه تکنولوژی برداشته شد. چرا که در مورد شبکه‌های مخابراتی مغز انسان بیشتر از پول کارکرد دارد.

 غرضی با بیان این که در توسعه شبکه مخابراتی کشور همواره سه گروه نفع می‌برند، اظهار کرد: گروه اولی که از توسعه شبکه‌های مخابراتی در کشور به نفعی می‌رسند مردم هستند؛ چرا که آن‌ها می‌توانند با توسعه این شبکه‌ها با یکدیگر ارتباط بهتر و بیشتری برقرار کنند.

 وی گروه دوم را سازندگان این گونه تولیدات دانست و گفت: این افراد به دلیل سودی که از توسعه شبکه‌های مخابراتی در کشور حاصل می‌شود می‌توانند به ثروت‌اندوزی بپردازند. گروه سوم نیز گروه‌های سیاسی ، دولت‌ها و مراکز اطلاعاتی هستند که آن‌ها می‌توانند از این شبکه‌ها به نحو احسن در جهت پیشبرد اهداف خود استفاده کنند.

 این فعال سیاسی با بیان این‌که دولت‌ها همواره به استعدادهای خود و کشورهای همسایه خود نگاه می‌کنند، اظهار کرد: زمانی که دولتی احساس کند از نظر تکنولوژی به برتری نسبی نسبت به همسایگان خود دست یافته است اقدام به تجاوز به خاک کشورهای همسایه‌های خود می‌کند.در نتیجه می‌توان گفت که هر قدرتی در هر منطقه‌یی که احساس کند استعدادهای بیشتری نسبت به دیگران دارد با صرف هزینه، اقتدار بیشتری را برای خود بدست می‌آورد.

 اتفاقات سال ۸۸ به علت تورم بود

 وی در ادامه در پاسخ به پرسش یکی از دانشجویان مبنی بر این که چرا آقای احمدی‌نژاد که بیش از ۶۰ درصد آراء را در سال ۸۸ بدست آورد اقدام به فیلتر کردن شبکه‌های اجتماعی کرد؟ با بیان این که من اتفاقاتی که از سال‌های ۷۸ تا سال ۸۸ افتاد را اتفاقاتی سیاسی نمی‌دانم اظهار کرد: من به عنوان یک گزارشکر سال‌های ۷۸ تا ۸۸ را سال‌های سیاسی نمی‌دانم چرا که معتقدم مردم برای مبارزه با گرانی‌هایی که در این مدت به وجود آمده بود در این ده سال به خیابان‌ها آمدند.

 این فعال سیاسی ادامه داد:‌سال ۸۸ نیز مردم برای مبارزه با گرانی‌ها به خیابان‌ها آمدند چرا که در ابتدای کار دولت نهم قیمت مرغ ۱۲۰۰ تومان بود ولی در سال ۸۸ به یکباره قیمت مرغ به ۵ هزار تومان افزایش یافت و ما مشاهده کردیم که خیابان‌ها بار دیگر شلوغ شد.

 غرضی با تاکید بر این که شلوغی‌های سال ۸۸ بیشتر جنبه اقتصادی داشت، ادامه داد:‌زمانی که مردم با دولت درگیر بودند بیش از ۳ میلیون نفر به خیابان‌ها می‌آمدند، ولی زمانی که درگیری‌ها با نظام بود و مردم مشاهده کردند که عده‌یی قصد سوءاستفاده از این شلوغی ها را دارند به خانه‌هایشان رفتند و تنها حدود ۲۰ الی ۳۰ هزار نفر در خیابان‌ها حاضر می‌شدند.

 وی در پایان با بیان این که من هیچ گاه از هیچ دولتی طرفداری نکرده‌ام و هیچ گاه نیز از دولتی ایراد نگرفته‌ام اظهار کرد: من معتقدم با تورم نمی‌توان انقلاب را به کشورهای دیگر صادر کرد. من معتقدم دانشگاه و صنعت با وجود تورم نمی‌تواند توسعه پیدا کند.

منبع: فرارو