فرمانده ناجا با اشاره به استفاده برخی از مسوولان از شبکه‌های اجتماعی گفت: اینکه دسترسی شهروندان را به برخی شبکه‌ها فیلتر کنیم اما مسئولان به آنها دسترسی داشته باشند، درست نیست و همه باید از قانون تبعیت کنند.

ahmasssssسوشیال مدیا – به گزارش پایگاه خبری پلیس، سردار اسماعیل احمدی مقدم در حاشیه همایش روسای سایبری کشور در جمع خبرنگاران درخصوص استفاده از فیلترشکن ها برای دسترسی به شبکه‌های اجتماعی، اظهار داشت: ابعاد حقوقی این موضوع قابل بررسی است و بحث استفاده از فیلترشکن ها در قانون معین شده است؛ اما برخی اوقات مشاهده شده برخی از سایت‌ها فیلتر می‌شوند بدون آنکه تعطیل شود در واقع به افرادی اجازه داده می‌شود که شبکه‌های آنان فعال بوده و در بیرون از کشور قابل دسترسی باشند، البته ابهاماتی در این زمینه وجود دارد و این روشی که برخی از مسئولان آن را آغاز کرده و آرام آرام خود از این خطوط عبور می دهند، امر خوبی نیست.

احمدی مقدم گفت: ابهامات حقوقی در این قانون وجود دارد به نوعی که شهروندان از دسترسی به برخی سایت‌ها به موجب فیلترینگ منع می شوند اما مسئولان می توانند از این سایت ها استفاده کنند، باید کاری کنیم که همه از قانون تبعیت کنند. اگر تغییراتی برای تصمیمات داشته باشیم امروز ساز و کار آن وجود دارد که باید از آن استفاده کرده و بدانیم در چه حوزه هایی باید کنترل و یا مورد بهره برداری قرار گیرد.

او گفت: نگاه ما، نگاه فرصت محور است و در هر صورت نمی توان بگونه‌ای با زیر پا گذاشتن قوانین این بهانه را به دست برخی از متخلفان داده و در نهایت نتوانیم پاسخگوی این امور باشیم؛ ساز و کار شورای عالی فضای مجازی و دبیرخانه آن با توجه به اختیاراتی که داده شده طبیعی است این مسائل بازنگری می شود بدون اینکه نیاز به تغییرات قانونی داشته باشد.

منبع