در ده سال اخیر که رایانه به شدت در کشور ما فراگیر شده موسسات بسیار زیادی اقدام به تولید مجموعه‌های آموزش زبان نموده‌اند. مهمترین آنها هم آموزش زبان انگلیسی بوده است. از این رو بسیاری از کاربران فارسی زبان که به دنبال یادگیری زبان سوم بودند از این امکانات بهره‌مند نمی‌شدند.

duolingo-banner

در سه سال اخیر یک اپلیکیشن کوچک و ساده‌ای به نام دولینگو توانسته با بیش از ۵ میلیون کاربر فعال در ماه به انتخاب اول بسیاری از افراد برای یادگیری زبان بدل شود. شیوه کار با دولینگو بسیار راحت است. شما یک زبان را انتخاب می‌کنید و این برنامه از شما درخواست ترجمه متن را می‌کند اما چطور؟ خود این برنامه به شما در ترجمه کمک می‌کند و به نوعی ابزار تقلب برای شما باز است! همین تکرار تقلب‌ها به یادگیری شما کمک بسیار زیادی می‌کند. در ویدئو رسمی این برنامه نحوه کار این وبسایت را ببینید.

زبان‌های دولینگو

در حال حاضر دولینگو به شما پنج زبان آلمانی، پرتغالی، اسپانیایی، ایتالیایی و فرانسوی را به طور کامل و هفت زبان هلندی، ایرلندی، روسی، ترکی، لهستانی، مجاری و رومانی را به صورت ناقص به شما یاد می‌دهد. در قسمت اینکوبتور دولینگو می‌توانید آمادگی خود را به منظور یادگیری یک زبان جدید اعلام کنید. برای نمونه می‌توانید کورس زبان فارسی برای انگلیسی زبان‌ها یا برعکس را پیشنهاد دهید.

Duolingo english to persian

اپلیکیشن‌های موبایل

در حال حاضر دولینگو دارای یک اپلیکیشن برای گوشی‌ها و تبلت‌های اندوریدی، iPhone و ipad است. همچنین اپلیکیشن اندرویدی این برنامه به عنوان بهترین برنامه آموزشی سال ۲۰۱۳ در گوگل پلی انتخاب شد. تعداد کسانی که این اپلیکیشن را نصب نموده‌اند بین ۱۰ تا ۵۰ میلیون نفر می‌باشند. نسخه ‌آی‌اواس آن را از اینجا و نسخه اندروید آن را از اینجا دانلود کنید.

duoling - devices

download from Bazar         

امکانات جانبی

در کنار قسمت آموزش زبان و کورس‌های این برنامه شما نیز می‌توانید از قسمت مرکز ترجمه دولینگو استفاده نمایید. در این قسمت شما می‌توانید یک سند را آپلود کنید و درخواست ترجمه به یک زبان دیگر را مطرح نمایید. کاربران دیگر به رایگان و و به صورت افتخاری به ترجمه متن و مقاله شما کمک می‌کنند. برای نمونه من یک صفحه انگلیسی ویکی پدیا را آپلود نمودم و درخواست ترجمه آن به آلمانی را مطرح کردم. این مقاله ویکی‌پدیا انگلیسی در چند روز به طور کامل از طرف کاربران آلمانی که در حال یادگیری زبان انگلیسی بودند ترجمه شد.

کاربران فارسی #دولینگو

Duolingo sq

کاربران فارسی دولینگو تصمیم گرفته‌اند برای کمک بیشتر به یادگیری زبان سوم و همچنین استفاده بیشتر کاربران از این سرویس با هشتگ #دولینگو در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی تجربیات، نکات، درس‌های آموزشی و غیره را منتشر کنند. اگر شما هم تجربه‌ای در آموزش زبان از این برنامه دارید با ما به اشتراک بگذارید.