اتفاقاتی که هفته پیش برای اسنپ‌چت رخ دادند نشان داد که مصائب این شبکه اجتماعی به اشتراک گذاری تصاویر تحت موبایل به این زودی‌ها پایانی نخواهد داشت. اولین خبر بد برای اسنپ‌چت این بود که یک چاپگر حرارتی می‌تواند تصاویر دریافت شده در اسنپ‌چت را چاپ کند. این چاپگر حرارتی کوچک که می‌تواند برای چاپ کردن آپدیت‌های منابع خبری و شبکه‌های اجتماعی به کار رود، اکنون می‌تواند تصاویر دریافت‌شده توسط اسنپ‌چت را نیزچاپ کند و در نتیجه تصاویری که قرار بود حداکثر پس از ۱۰ ثانیه حذف شوند، الان دیگر می‌توانند به صورت دائمی ذخیره شوند. این هک جدید اسنپ‌چت، توسط توسعه دهنده آن با نام لیتل اسنپر (Little Snapper) نام‌گذاری شده است.

اسنپ چت

وسلی هیل توسعه دهنده این هک اسنپ‌چت که تنها ۱۸ سال سن دارد، می‌گوید کل فرآیند توسعه این کد برای او به مدت ۳ هفته طول کشیده است. لیتل استپر برای اینکه تصویر دریافت شده از کاربر دیگر را چاپ کند تنها نام کاربری و رمز عبورکاربر را لازم دارد. این برنامه پس از دریافت تصاویر، آنها را به مدت ۴۵ ثانیه در حافظه نگه می‌دارد که زمان لازم برای ارسال آن به پرینتر می‌باشد. و در نهایت پس از چاپ شدن تصویر آن را حذف می‌کند.

اتفاق بد بعدی برای اسنپ‌چت در روز سه‌شنبه روی داد. در این روز به مدت نیم ساعت اپلیکیشن اسنپ‌چت از کار افتاد، و در این مدت با اینکه تصاویر ظاهرا به کاربر مقصد فرستاده میشد اما در طرف مفصد دریافت نمیشد. در مدتی که اپلیکیشن از کار افتاده بود، اسنپ‌چت به توئیت‌ها و ایمیل‌های کاربران هیچ پاسخی نداد تا اینکه پس از نیم ساعت مشکل پیش آمده برای اپلیکیشن مرتفع شده بود.

اما با وجود مطالب گفته شده، یک اتفاق خوب نیز هفته قبل برای اسنپ‌چت روی داد و آن هم برداشته شدن اپلیکیشن‌هایی از فروشگاه پلی استور گوگل بود، که کاربران با استفاده از آنها می‌توانستند از اسنپ‌های (تصاویر) ارسال شده توسط دوستان خود، عکس گرفته یا آنها را در گوشی خود ذخیره کنند. با توجه به اینکه مشخصه تعریف کننده اسنپ‌چت تصاویری هستند که پس از مدت کوتاهی حذف می‌شوند، برخی توسعه دهندگان اپ‌هایی توسعه داده‌اند که با استفاده از آنها می‌توان اسنپ‌ها را ذخیره کرد.

یکی از اپلیکیشن‌هایی که از فروشگاه پلی استور برداشته شد اسنپ‌کپچر (SnapCapture) بود که دارای ۱٫۲ میلیون کاربر بوده و روزانه بطور متوسط پانصد هزار اسنپ با استفاده از آن ذخیره می‌شده است. هر چند هنوز هم تعدادی از اپ‌های با چنین عملکردی بر روی پلی‌ استور وجود دارند و گوگل همه آنها را از فروشگاه اپلیکیشن خود برنداشته است، برخی از کارشناسان این حرکت گوگل را نشان از تمایل مجدد گوگل برای خرید اسنپ‌چت می‌دانند. دلیل این کار گوگل هر چه باشد، این اتفاق مدیران اسنپ‌چت را خوشحال خواهد کرد.

منابع: ۱ / ۲ / ۳