دغدغه عدم دسترسی به سرعت بالای اینترنت در ایران همواره همراه کاربران بوده است. همیشه مقایسه هایی بین ایران و کشورهای دیگر در این خصوص صورت می گیرد. اصلی ترین علتی که برای سرعت کم اینترنت در ایران به دست آمد عدم دسترسی کاربران به اطلاعات از طریق سرورهای داخلی است! البته این امر هیچ منافاتی با ارائه و دسترسی به سروهای خارجی ندارد و همه جای دنیا نیز همین گونه است.

zigurlo

کشورهای کره جنوبی و ژاپن به منظور افزایش سرعت دسترسی اطلاعات و اینترنت در کشورشان اقدام به ساخت زیرساختهای مخابراتی در کشور نموده و از این رو دسترسی به اطلاعاتی که در داخل کشور ذخیره شده اند فوق العاده سریعتر شد به نوعی که امروزه این دو کشور رکورد بهترین سرعت اینترنت در دنیا را دارا می‌باشند.
چند سالیست برخی از شرکت‌های ایرانی اقدام به ساخت این زیرساخت در کشور کرده‌اند و همزمان با آن سرویس‌های مختلف بر روی سرورهای داخلی اقدام به عرضه خدمات نموده‌اند.
پرتال زیگور، یک سرویس ایرانی است که در این حوزه و با توجه به نیازهای کاربران ایرانی طراحی و اجرا شده است.  سرویس‌های زیگور برای ارتباط بهتر ایرانیان و استفاده راحت‌تر بر اساس نیاز و خواسته کاربران طراحی شده‌اند. این پرتال پس از یک سال پایلوت هم‌اکنون در دسترس کاربران قرار گرفته است.
سرویس پردیس شبکه اجتماعی ایرانیان بوده که با راه اندازی مجدد امکانات لازم برای ارتباط با دوستان، مشاهیر، شخصیت‌های ملی و دیگر افراد کشور را فراهم می‌آورد. در پردیس کاربران به راحتی می‌توانند صفحه خود را به روز کنند و با دوستانشان آشنا شوند.
سرویس پیک صندوق بستی شخصی ایرانیان می باشد. یکی از امکانات این سرویس امکان پیوست فایل تا حجم ۵۰ مگابایت با سرعت بالا است. همچنین سرویس پیک امکان اتصال به نرم افزارهای مدیریت ایمیل مثل Outlook و Thunderbird را دارا است و کاربران به راحتی می توانند اطلاعات خود را بر روی رایانه خود ذخیره نمایند.
سرویس گنجینه فضای خصوصی و ابری کاربران است. این سرویس به شما امکان بارگزاری اطلاعات مهم و فایلهایتان را از روی رایانه و یا پیوند اینترنتی را فراهم می آورد.
سررسید شما در اینترنت با تقویم رسمی کشور ایران به منظور مدیریت فعالیت‌ها و امور اداری سرویس سررسید در اختیار شما قرار می‌گیرد. این سرویس در کنار نمایش یک تقویم به شما مناسبت‌های ملی کشور ایران و همچنین وضعیت آب و هوایی پنج روز آینده شهر شما را نمایش می‌دهد.
گیشه خبر در روی مانیتور شما سرخط مهمترین و آخرین اخبار ایران و جهان را به شما نمایش می‌دهد. در گیشه خبر زیگور شما می‌توانید صفحه اول روزنامه های صبح ایران را بخوانید و یا برخی از روزنامه‌ها را خریداری نمایید!
تماشاخانه برای دیدن بدون وقفه ویدئو راه اندازی شده است. در این سرویس شما می‌توانید به شبکه‌های رسمی افراد و سازمان‌های کشور دسترسی پیدا کنید و ویدئوهای مربوطه را تماشا نمایید. از آنجا که این ویدئو‌ها در ایران ذخیره می‌شوند سرعت دسترسی به شدت افزایش یافته و بدون توقف شما می‌توانید ویدئو مورد نظرتان را در تماشاخانه ببینید.
نگارخانه نمایشگاه مجازی عکس ایرانیان محلی برای ارسال عکس‌های شما می‌باشد. تصاویر نگارخانه به صورت عمومی با ذکر نام شما منتشر می شوند. مدیران وبلاگ ها نیز می توانند تصاویر خود را در نگارخانه آپلود کنند و در وبلاگشان نمایش دهند.

واژه زیگور کوتاه شده واژه زیگورات و برگرفته از زیگورات شهر دوراونتاش با نام چغازنبیل می باشد. امروزه این مکان تاریخی در نزدیکی شهر شوش در استان خوزستان واقع شده است. زیگورات چغازنبیل در ۴۰۰۰ سال بیش توسط اونتاشگال برای خدای اینشوشیناک ساخته شد و مکان گردهمایی، جشن، پایکوبی و عبادت مردمان تمدن عیلام بود.

پ.ن: به مرور دیگر سرویس‌های کاربر محور و شبکه‌ های اجتماعی در سوشیال مدیا معرفی می‌‍شوند.