کتاب «خلق مدل کسب‌وکار» اثر الکساندر استروالدر و ایو پیگنیور رویکرد نوینی به طراحی مدل کسب‌وکار دارد. اثری که نگاه جدیدی را در راه‌اندازی و مدیریت کسب‌وکارهای نوپا و استارتاپ‌ها ایجاد کرده است که هر کسب‌وکار دانش‌بنیان امروزی برای شروع به آن نیازمند است!

مدل کسب و کار چیست؟ مدل کسب‌و‌کار چارچوبی برای خلق پول و ثروت است. این چارچوب نشان می‌دهد که یک شرکت چه مجموعه فعالیت‌هایی را، چگونه و در چه زمانی باید انجام دهد تا مشتریان از آنچه که از شرکت انتظار دارند بهره‌مند شوند و بنگاه نیز به سود دست یابد. این مدل به سه پرسش کلیدی در مورد شرکت‌ها پاسخ می‌دهند: کدام فعالیتها، چگونه و چه وقت باید انجام شوند؟ به زبان ساده، مدل کسب‌و‌کار طرح‌ها و ایده‌های سازمان را به ارزش‌های اقتصادی تبدیل می‌کند.

واژه مدل کسب‌و‌کار تقریباً از سه دهه پیش وارد ادبیات مدیریت شد. اولین کسانی که از واژه مدل‌های کسب و کار استفاده کردند Konczal و Dottore در سال‌های ۱۹۷۵ و ۱۹۷۷ هستند. آنها این واژه را در مورد مفهوم مدلسازی فرآیندها و داده‌ها به کار بردند. [اینجا]

اما کتاب درباره تعریف مدل کسب‌وکار می‌گوید، این مدل منطق یک شرکت در چگونگی خلق، ارائه و کسب ارزش را توصیف می‌کند.

این کتاب با نوآوری در طرح و محتوا، ابزارهایی اثربخش، کاربردی و ساده برای شناخت، طراحی، اصلاح و پیاده‌سازی مدل‌های کسب و کار ارایه می‌دهد. در پیشگفتار خود آورده است، «مدل کسب و کار جایگزین استراتژی نیست ولی دو مقوله استراتژی و مدل کسب و کار با هم همپوشانی دارند. در این کتاب نوع دیگری از ارتباط بین استراتژی و مدل کسب و کار که بیشتر به طراحی استراتژی‌های عملیاتی مربوط می‌شود، معرفی شده است. در واقع با استفاده از روش‌های سوآت (SWOT) و استراتژی اقیانوس آبی به جست‌وجوی پاسخ به سوالات اساسی می‌پردازد و از بین گزینه‌های مختلف بر اساس نقاط قوت و ضعف از یک طرف و فرصت‌ها و تهدیدهای محیطی از طرف دیگر پاسخ مناسب را انتخاب می‌کند.»

کتاب خلق مدل کسب‌وکار به پنج بخش تقسیم شده است:

۱- تابلوی طراحی مدل کسب‌وکار: ابزاری برای توصیف، تحلیل و طراحی مدل‌های کسب‌وکار

۲- الگوهای مدل کسب‎وکار براساس مفاهیم توسعه داده شده توسط متفکران پیشرو عرصه کسب‌وکار

۳- تکنیک‎ها برای کمک به طراحی مدل کسب‌وکار

۴- سیر مجدد استراتژی از نگاه مدل کسب‌وکار

۵- فرآیندی عمومی برای کمک به طراحی مدل کسب‌وکار که تمامی مفاهیم، تکنیک‌ها و ابزارهای خلق مدل کسب‎‌وکار را به یکدیگیر پیوند می‌دهد.

و در پایان که بسیار دل نشین است، به فرآیند تهیه کتاب می‌پردازد.

کتاب «خلق مدل کسب‌وکار» اثر الکساندر استروالدر و ایو پیگنیور با ترجمه مشترک غلامرضا توکلی، بابک وطن‌دوست، حسام‌الدین ساروقی و بهامین توفیقی در ۳۰۰ صفحه توسط انتشارات با قیمت ۱۶ هزار ۸۰۰ تومان توسط انتشارات «آریانا قلم» منتشر شده است. برای مشاهده بخش‌هایی از متن این کتاب، مطالعه پیشگفتار و خرید آنلاین آن به اینجا مراجعه کنید.