امروز استارت‌آپ‌های گوناگون در حال رشد و توسعه هستند. اما شاید مهمترین چالش برای رشد یک استارت‌آپ جذب سرمایه و سرمایه‌گذار باشد! یا شبکه‌ای از روابط که برای قسمت‎های مختلف پروژه به آنها کمک کنند! این‌جاست که بحث شبکه‌های اجتماعی به کمک استارتاپ‌ها آمده است.

انجل‌لیست (AngelList) یک شبکه اجتماعی آمریکایی است که با هدف فراهم آوردن سرمایه برای کسب‌و‌کارهای جدید در سال ۲۰۱۰ راه اندازی گردید.

انجل لیستسرویس انجل‌لیست، فراتر از برقراری ارتباط ساده بین سرمایه گذاران و استارت‌آپ هاست و فکر ایجاد یک انجمن جهانی از استارت آپ ها را هدف قرار داده است.

شبکه انجل‌لیست به عنوان یک وب‌سایت‌، برای سرمایه‌گذارانی که به دنبال برقراری ارتباط با استارت‌آپ‌های تازه تاسیس و بالعکس است. حالا بعد از سه سال‌، به شکل فزاینده‌ای به نظر می‌رسد که به یک بخش جدایی ناپذیر از صحنه استارت‌آپ‌ها تبدیل شده و در ماه‌های اخیر، امکانات جدیدی معرفی کرده که نقش پر رنگ‌تری  به این سرویس می‌دهد.

امکانات اصلی انجل‌لیست

در انجل‌لیست، سرمایه گذاران ثبت شده می‌توانند ببینند کدام کمپانی‌ها به دنبال جذب پول هستند‌، آنها می‌توانند جدیدترین اخبار آنها را دریافت کنند و یا از آنها درخواست اطلاعات و توضیحات تکمیلی کنند. چهارچوب این سرویس به استارت‌آپ‌هایی که دارای شهرت بیشتری هستند‌، فایده بیشتری میرساند. انجل‌لیست کمپانی‌هایی را برمی‌گزیند و در صفحه اول خود قرار میدهد و به این شکل بازار بهتری برایشان فراهم می‌کند. البته وجود این اطلاعات به‌روی اینترنت، شرکت‌های تازه تاسیس و استارت‌آپ‌هایی که در مراحل ابتدایی جذب پول و سرمایه قرار دارند را بیرون از قلمرو خودی های دره سیلیکون قرار می‌دهد.

مکس هداک موسس شرکت Transcriptic می‌گوید، «اگر انجل‌لیست به شما پیشنهاد داد که شرکت‌تان را برجسته و در صفحه اول خود قرار دهد ، شما می‌گویید : بله ! اینجا همان جایی است که باید می‌بود.»

نمونه‌ای موفق استارتاپ در انجل‌لیست

شرکت Transcriptic یک شرکت سه نفره در منلو پارک کالیفرنیاست که با استفاده از نرم افزار و رباتیک به اتوماتیک کردن وظایف تکراری در آزمایشگاه های تحقیقات ژنتیک می‌پردازد . این شرکت‌، تقریبا نیمی از منابع مالی ۱.۲ میلیون دلاری اش را از طریق انجل‌لیست کسب کرده است . پس از قرار گرفتن مشخصات کمپانی در صفحه اول شبکه انجل‌لیست‌، هداک ۱۰۰ ایمیل دریافت نمود که منجر به ۳۰ تماس تلفنی و سرانجام هفت سرمایه‌گذار جدید گردید. یکی از موسسان خود انجل‌لیست، نوال راویکانت، نیز شخصا یکی از این سرمایه گذاران بود.

شرکت Transcriptic همچنین اولین استارت آپ ایست که توسط سرمایه گذاری آنلاین – سرویس جدید انجل‌لیست – موفق به جذب سرمایه شد. پس از اینکه سرمایه‌گذاران و استارت‌ا‌پ‌ها در انجل لیست یکدیگر را ملاقات کردند، شروع به مذاکره روی شرایط و ضوابط سرمایه‌گذاری می‌کنند. توسط گزینه سرمایه گذاری آنلاین که اواخر سال گذشته میلادی توسط سایت معرفی شده‌، شرکت‌ها می‌توانند تحت همان شرایط و ضوابط ، از هر شخصیت حقیقی که حداقل نیازمندی های درآمد SEC ‪(U‪.S‪. Securities and Exchange Commision‪) را لحاظ کرده به اصطلاح معتبر است و می‌خواهد بیش از ۱۰۰۰ دلار سرمایه گذاری کند، سرمایه بپذیرند‌. راویکانت می‌گوید، این درست چیزی شبیه سرمایه گذاری گروهی افراد پولدار است.

سرمایه‌گذاری جمعی در انجل‌لیست

وی می‌گوید، استارت‌آپ‌ها ماهانه بیش از ده میلیون دلار مستقیما از طریق انجل‌لیست و ۱۰ میلیون دلار دیگر از طریق سرمایه گذارانی که نیازها، دستاوردها و روند پیشرفت آنها را تعقیب می‌کنند و به صورت آف‌لاین با آنها تماس می‌گیرند، منابع جمع‌آوری می‌کنند. بسیاری از سرمایه گذاران بزرگ و کمپانی‌هایی که به دنبال خرید یا ادغام با شرکت‌های دیگر هستند، روزانه انجل لیست را دنبال می‌کنند.

راویکانت می‌گوید، او یکی از این شرکت ها را می‌شناسد که کارمندی را به صورت تمام‌وقت استخدام نموده تا استارت‌آپ‌های مستعد و دارای پتانسیل را برای خرید آینده شان مشخص کند.

درحالی‌که انجل‌لیست به کشف راه‌های جدید برای گزینش استارت‌آپ‌ها و جمع‌آوری منابع مالی برای آنها ادامه می‌دهد  این مقادیر حتی می‌تواند بیش از پیش افزایش یابد. راویکانت می‌گوید، در ژانویه  دومین ماه شروع فعالیت سرویس سرمایه گذاری آن‌لاین‌، ۴ میلیون دلار از این طریق کسب شد. چون خود انجل‌لیست در حال حاضر پروانه انجام فعالیت‌های مالی و واسطه‌گری تجاری را از SEC وJobs Act کسب نکرده است، این سرویس با همکاری سکوی سرمایه گذاری SecondMarket انجام میگیرد. با وضع قوانین امنیتی جدید، گزینه سرمایه گذاری آن لاین ، پتانسیل گسترش یافتن بیشتر و فراتر رفتن از مرز‌های ایالات‌متحده را نیز دارد .

برای هداک، جمع آوری منابع مالی توسط جمعیت آن‌لاین بسیار سریعتر از مسیر‌های سنتی کسب سرمایه بود بنابراین او در زمان صرفه جویی نمود و موفق شد بیشتر روی ساختن کمپانی‌اش تمرکز کند . شرکت Transcriptic حدود ۱۵۰.۰۰۰ دلار از ۶۰ سرمایه گذار آن لاین جمع آوری نمود که بیشتر آنها را هرگز ملاقات نکرده بود. البته این همان سرمایه‌گذاری جمعی (Crowd Funding) است.

انجل‌لیست هویت استارت‌آپ‌ها

واقعیت این است که انجل‌لیست به فراتر از سرمایه‌گذاری می‌اندیشد و در حال متراکم‌کردن و جمع‌آوری اطلاعات درون سایت جهت برآورد کردن انواع مختلف استارت‌آپ‌ها است. این شبکه حتی بخشی از اطلاعاتش را از طریق سرویس ارائه کننده خدمات (API) به اشتراک میگذارد که روزانه سه میلیون درخواست را اداره می‌کند. تعدادی از مراکز رشد سیلیکون‌ولی برای پردازش فرم‌ها در نرم افزارشان از انجل لیست استفاده می‌کنند و یک کمپانی نرم افزار ایمیل به نام SendGrid از این API برای ارزیابی مشتریان جدید و اطمینان از اسپم نبودن آنها، استفاده می‌کند.

در آگوست سال گذشته ، انجل‌لیست سرویس خدمات کاریابی را راه اندازی کرد که فرایند یافتن استعدادهای مورد نیاز و منابع انسانی استارت‌آپ‌ها را تسهیل می‌کند. راویکانت می‌گوید، امروزه برای دانشجویانی که به تازگی فارغ از تحصیل شده‎اند، یافتن شغل در کمپانی‌های بزرگ به مراتب ساده‌تر از کمپانی‌های تازه تاسیس است به دلیل اینکه استارت‌آپ ها فاقد ابزار‌های مناسب برای جدا‌کردن و دسته‌بندی رزومه‌ها هستند . پیتر پلاتزر، مدیر عامل یک استارت آپ به نام NanoSatisfi  یکی از ۳۰۰۰ کمپانی که مشغول استخدام از طریق انجل لیست است، روزانه چندین پرسشنامه دریافت می‌کند و می‌گوید تنها تنگنای ما حالا مصاحبه کردن است.

SJMN_NTPDELEVETT

راویکانت در نظر دارد تا سرویس‌های جدیدی مثل ابزار پیشرفته جستجو به انجل‌لیست اضافه کند که بدینوسیله بتواند خریداران بالقوه را به عنوان مثال به استارت‌آپ‌هایی که مهندسین iOS استخدام می‌کنند و پول نقد ندارند، متصل کند. ایده دیگر کمک به شرکت‌های تازه تاسیس برای توسعه روابط تجاری از طریق شبکه‌سازی جهت پیدا‌کردن مشتریان جدید که پیشتر با استارت‌آپ‌های دیگر همکاری دارند.

آینده انجل‌لیست

چیزی که در آینده از رشد انجل‌لیست حاصل می‌شود، شاید درآمد برای خود شبکه باشد هر چند در حال حاضر تمام خدمات آن مجانی است. راویکانت می‌گوید ابزار های سرمایه گذاری سایت همواره مجانی خواهند ماند به دلیل اینکه او نمی‌خواهد کمپانی‌های مستعد و با کیفیت را از استفاده از خدمات انجل‌لیست دلسرد کند ولی در نهایت او می‌پذیرد که برخی از خدمات سایت نظیر کاریابی‌، پولی می‌شوند.

در حالیکه سایت رشد می‌کند ، تاثیر بیشتری روی جهان استارت‌آپ‌ها می‌گذارد و همه طرفدار این نیستند. سال گذشته، یک سرمایه گذار به نام برایس روبرتز اکانت کاربری‌اش را در انجل لیست پاک کرد. او در بلاگ شخصی اش نوشت این سایت ترویج دهنده تفکرات گلّه ایست.

بلند پروازی های راویکانت قرار است که این گلّه را حتی بزرگ تر نیز بکند. او امیدوار است که یکی از بزرگترین اثرات انجل لیست حذف کردن تنگناهای جغرافیایی و ایجاد گروه‌ها و انجمن‌هایی از استارت‌آپ‌ها و سرمایه‌گذاران جهانی باشد که به عنوان مثال شخصی از هند بتواند از سرمایه‌های سیلیکون‌ولی بهره جوید و یا یک فارغ التحصیل در ایوا به سادگی بتواند در یک استارت‌آپ در کالیفرنیا کار کند.

منابع: ۱ / ۲