جلسات امروز مهمترین بخش یک کار تیمی است. بهترین ایده‌ها و خلاقیت‌ها در جلسات گروهی شکل می‌گیرد. شاید مهمترین جلسات هر کسب و کار برای ظهور و بروز ایده و خلاقیت جلسات طوفان فکری (Brainstorming) باشد.

گاهی محیط و شرایط این جلسات در شرکت‌ها به نوعی می‌شود که ظرفیت برای ظهور ایده و خلاقیت از بین می رود و دیگر خروجی به دست نمی آید و تنها وقت‌ها هدر می‌رود. در این مقاله می‌خواهیم ۱۰ رویکرد جدیدی و خارج از عرف را در مدیریت جلسات طوفان فکری معرفی کنیم. سعی کنیم از متن خارج شویم و از حاشیه به آن نگاه کنیم:

۱-شروع زودتر: اصولا جلسات در ایران همیشه دیرتر از وقت جاری برگزار می‌شود شما برعکس باشید، جلسات را زودتر شروع کنید تا آدم‌ها احساس مسولیت بیشتری نسبت به جلسات کنند. گاهی نیاز است از عرف عبور کرد.

۲- شروع جلسه با بازی: امروز یکی از نگاه ها به گیم این است که زمینه خلاقیت را گسترش می‌دهد! اجازه دهید شروع جلسه با یک بازی فکری و مورد علاقه اعضاء تیم برگزار کنید تا حس پرواز به آنها دست دهد!

۳- ساعت شنی: مشکل در جلسات طوفان فکری این است که اگر مدیریت درست نشود جلسه به حاشیه می رود. مدیر جلسه باید حواسش به این نکته جمع باشد. پیشنهاد می‌شود ساعت شنی برای صحبت هر نفر به عنوان مثال ۵ یا ۱۰ دقیقه ای درنظر گرفته شود. این کار مدیریت سخنرانی را نیز در فرد افزایش می‌دهد.

۴- جلسات سرپایی: حتما لازم نیست که جلسات طوفان فکری نشسته انجام شود گاهی لازم است همه سرپا باشند تا ایده ظهور کند.

۵- تقویت ادبیات: کلمه “مخالفم” با کلمه “من فکر نمی‌کنم” یک معنی را در باطن می‌دهد اما لحن آن متفاوت است. احترام در جمله “من فکر نمی‌کنم” موجود است که حس مناسب را القا می‌کند. درست است که در جلسات باید شفاف و صادق بود اما قرار نیست بی‌احترامی شود.

۶- کاغذ‌های رنگی: افراد می‌توانند نظرات مثبت خود را در کاغذ رنگی آبی و منفی خود را در کاغذ قرمز یا برعکس یا در رنگ‌های متفاوت بنویسند. مهم این است که ایده‌ها و نظرها جدا و در جای مناسب قرار گیرد. حتی مهم این است که نظر رئیس در یک رنگ متفاوت اعمال شود.

۷- تغیر مکان: اگر جلسه قفل شد و دیگر خروجی در کار نبود و فکرها هنگ کرده بود که طبیعا بسیار رخ می دهد. بهتر است، سریع مکان جلسه را در همان لحظه عوض کنید، شاید مسیر، دیوار یا محیط جدید با افراد حرف بزنند!

۸- خوردنی در جلسات: می توان برای شروع و پایان جلسات یا پروژه خوردنی مخصوصی قرار داد. حتی برای بهترین ایده، خوردنی مطلوبی در نظر گرفت! بعضی مواقع نیاز نیست تشویق شما حتما مادی باشد. هیچ چیز بهتر از یک خوردنی خوشمزه احساس آدم را در لحظه به وجد نمی‌آورد.

۹- نوستالژی: اجازه دهید افراد با نوستالژی‌های خود در جلسات شرکت کنند. حتی اگر این نوستالژی یک اسباب بازی باشد! نوستالژی‌ها گاهی مهمترین یادآوری خاطرات خوب هست که مغز به آنها نیاز دارد تا ریفرش شود و موتورش از نو بچرخد.

۱۰- پخش کلیپ: گاهی یک کلیپ خنده دار یا تعریف یک جک کل حال و هوای جلسه را عوض می‌کند. خستگی برطرف می شود و مغز دوباره شروع می‌کند به ترشح ایده و خلاقیت! پس نگران برهم زدن نظم نباشید. گاهی لازم است دیسپلین را برهم زد.